banner

MEB 19 Mayıs kutlamalarında geri adım attı
Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, 19 Mayıs kutlamalarının yapılacağını açıkladı.

19 mayıs törenleri

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, Ankara dışındaki illerde de kutlamanın yapılacağını, gerekirse okullarda hazırlanan programların birleştirilerek, stadyuma taşınabileceğini vurguladılar.

Danıştay’ın, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 19 Mayıs genelgesini durdurma kararı, bu yıl 19 Mayıs törenlerinin Ankara dışındaki illerde nerede ve nasıl kutlanacağı konusunda karışıklığa neden oldu. MEB yetkilileri, kutlamaların yönetmelikte de yer aldığı gibi Ankara’da stadyumda yapılacağını anımsattılar. Yetkililer, Ankara dışındaki illerde de kutlamanın yapılacağını, stadyumda yapılabilmesi için bir sorun bulunmadığını, gerekirse okullarda hazırlanan programların birleştirilerek, birkaç prova ile stadyuma taşınabileceğini bildirdiler. MEB yetkilileri, genelgenin iptal edilmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı bünyesinde oluşturulan heyetin bir çalışma yaptığını anımsatarak, burada alınacak karara göre bakanlığın kısa süre içinde yeni bir genelge hazırlayacağını bildirdi.

KANUN VE YÖNETMELİK VAR

MEB yetkilileri, söz konusu genelgenin, ulusal bayramların kutlanmasını içeren ilgili kanun ve yönetmeliklerin uygulanmasını işaret eden bir genelge olduğunu hatırlatarak, genelgeyle 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarını kanun ve yönetmelikte yer almayan senaryo, değişik renk ve nitelikte gösteri ve fon çalışmaları gibi etkinliklerin yapıldığı stadyumlar yerine günün anlam ve önemine uygun sadece okullarda yapılmasının istendiğini kaydettiler. Yetkililer, ilgili genelgenin, ulusal bayramların halkın katılımıyla daha coşkulu kutlanması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün talimatıyla kurulan komisyon kararları doğrultusunda alındığını belirterek, genelgenin yürütmesinin durdurma kararının, yönetmelik ve kanunların durdurma kararı anlamına gelmediğini söylediler.

(hürriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.