banner

Memurlar da ‘SÜT’ istedi
Toplu sözleşme görüşmelerinde bu yıl ilk kez hükümetle masaya oturan sendikalar, hizmet kollarındaki sorunların çözümü için taleplerini komisyona sundu. Talapler arasında ilginç olanlar da vardı.

toplu sözleşmeSendikaların talepleri hizmet kollarının özelliklerine göre çeşitlilik gösterdiği gibi birçok ortak talep de bulunuyor. Toplu sözleşme görüşmelerde ''yetkili sendika'' olarak hükümete taleplerini ileten bazı sendikalar ve hizmet kollarına ilişkin beklentilerinden bazıları şöyle:

''Masör kadrosu ihdas edilsin''

Kültür Sanat-Sen (KESK):

-Sanat kurumlarında misafir sanatçı istihdam edilen ve aralıksız 2 yıl sözleşmeleri yenilenen personel, istekleri halinde, sınavsız görev yaptığı pozisyonun sözleşme görev unvanına atansın.

-Baletlerin ve Devlet Halk Dansları Topluluğu erkek dansçıları, 38 yaşını doldurdukları yılın sonuna kadar, askere celp ve sevkleri tehir edilsin.

-Devlet Halk Dansları Topluluğu'nda masör kadrosu ihdas edilsin. 

''İtfaiye çalışanları şehit sayılsın''

Bem-Bir-Sen (Memur-Sen):

-Eşine şiddet uygulayan çalışanlar, sosyal denge tazminatı sözleşmesinden faydalanmasın.

-Yangın başta olmak üzere, görev başında vefat eden itfaiye çalışanları şehit sayılsın. 

''Saat sınırlamaları kaldırılsın''

Sağlık-Sen (Memur-Sen):

-Tüm kurumlarda çalışanların 0-6 yaş grubuna giren çocukları için kreş açılsın. Günün 24 saati hizmet devamlılığı olan kurumlardaki kreşler 24 saat hizmet versin.

-Nöbet ve icap nöbeti ücretlerinde saat sınırlamaları kaldırılsın.

-Şiddete maruz kalan sağlık çalışanının talebi üzerine, çalıştığı kurum amiri tarafından Cumhuriyet Savcılığı'ndan, şiddeti uygulayanlar hakkında kamu davası açılması istensin. 

''Fikirlerini özgürce dile getirebilsin''

Eğitim Bir-Sen (Memur-Sen):

-Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında bulunan tüm kamu görevlilerine, 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde ek gösterge dahil en yüksek devlet memuru aylığının yüzde 250'si oranında ikramiye ödensin. 

-Eş durumu ve öğrenim durumu nedeniyle özür grubu yer değiştirmeleri, şubat ve ağustos aylarında olmak üzere yılda en az 2 kez gerçekleştirilsin. Sağlık durumu, genel ve özel hayatı etkileyen sebepler nedeniyle özür grubu yer değiştirmeleriyse süre şartına bağlanmaksızın yapılsın.

-Öğretim elemanları hiçbir kısıtlamaya tabi tutulmaksızın her ortamda fikir ve görüşlerini özgürce dile getirebilsin.  

''Performans/puanlama sistemi tamamen kaldırılsın''

Toç-Bir-Sen (Memur-Sen):

-4/B'li personelin ücretlerini etkileyen performans/puanlama sistemi tamamen kaldırılsın.

-Gıda denetim hizmetlerini ifa eden bakanlık personelinin güvenliğinin sağlanabilmesi için ''Gıda Polisi'' uygulamasına geçilsin.  

''Müftülere de resmi nikah kıyma yetkisi verilsin''

Diyanet-Sen (Memur-Sen):

-Diyanet İşleri Başkanlığı'ndaki imam-hatip ve müezzin kayyımlar, diğer memurlar gibi haftada 2 gün tatil yapsın.

-Öğrenci sayısı 30 ve üzeri Kur'an kurslarına aşçı, hizmetli ve kaloriferci gibi personel verilsin.

-Hastanelerde yatarak tedavi gören hastalara, huzurevi, cezaevi, sığınma evi ve Çocuk Esirgeme Kurumu'nda kalanlara dini ve manevi ihtiyaçlarını karşılamak ve onlara moral vermek amacıyla din görevlisi kadrosu tahsis edilsin.

-Müftülere de resmi nikah kıyma yetkisi verilsin. 

''Kalorifercilere yoğurt, süt verilsin''

Türk Büro-Sen (Türkiye Kamu-Sen):

-Kaloriferci, arşiv memuru, ambar memuru gibi görevde çalışanlara, kimyasal atıkla yüz yüze olmaları nedeniyle yoğurt, süt verilsin.

-Kaptan, gemici ve makinistlere, görevleri esnasında can güvenliğini sağlayabilmeleri amacıyla silah verilsin.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.