banner

Engelli öğrenciler de mi istismar ediliyor?
Milli Eğitim Bakanlığı, 6 Ocak 2011'de Resmi Gazete'de yayımlanan "Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri Yönetmeliği" ile yepyeni bir uygulama başlattı. Ancak bu uygulamanın "suiistimale açık" olduğu da görünüyordu.

Nitekim, yönetmeliğin Resmi Gazete'de yayınlanmasından hemen sonra 2010-2011 Eğitim-Öğretim Yılı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri Teftiş Rehberi'ni yayımladı.

Hem yönetmelik hem de teftiş rehberi bütün ayrıntıları kapsıyordu ve rehabilitasyon merkezi açacak kişilere kaçamak noktaları bırakmıyordu.

Örneğin, yönetmeliğe göre rehabilitasyon merkezleri "özürlü sağlık kurulu raporu düzenlemeye yetkili sağlık kurum veya kuruluşlarınca verilen raporla asgari % 20 özürlü olduğu tespit edilen, özel eğitim değerlendirme kurulları tarafından da eğitsel değerlendirme ve tanılamaları yapılarak destek eğitimi almaları uygun görülen görme, işitme, dil-konuşma, spastik, zihinsel, ortopedik veya ruhsal özürlü olan bireyleri" kapsıyordu.

Rehabilitasyon ve özel eğitim ise şöyle tanımlanıyordu: "Özel eğitim ve rehabilitasyon: Dil-konuşma gelişim güçlüğü ile zihinsel, fiziksel, duyusal, sosyal, duygusal ve davranış problemleri olan özel eğitim gerektiren bireylerin engellilik hâlini ortadan kaldırmak ya da etkilerini en az seviyeye indirmek, yeteneklerini en üst seviyeye çıkarmak ve topluma uyumlarını sağlamak, temel öz bakım becerilerini ve bağımsız yaşam becerilerini geliştirmek amacıyla yapılan çalışmaları" kapsar.

Ve tabii ücret: Öğrenci ücretlerinin tespit ve tahsili, 11 Şubat 2009 tarihli ve 27138 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Özel Öğretim Kurumları Öğrenci ve Kursiyer Ücretleri Tespit ve Tahsil Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda yapılacaktır. Rehabilitasyon merkezlerine öğrenci başına Milli Eğitim Bakanlığı da katkıda bulunacak ve öğrenci başına 200 TL gibi bir miktarı Rehabilitasyon Merkezi'ne verecektir. Rehabilitasyon merkezlerinde Milli Eğitim Bakanlığı'nca destek ve eğitim giderleri karşılanacak gruplar yediye ayrılmıştı: Görme, işitme, dil-konuşma, spastik, zihinsel, ortopedik ve ruhsal özürlüler.

Ellerini ovuşturarak bu işe girenler olacaktı tabii... Para garantiydi, mantar gibi rehabilitasyon merkezleri kurulmaya başlandı. Öğrenci sayısı ne kadar artarsa, devlet desteği de o kadar artacaktı. İlk olay 20 Eylül 2011 tarihinde Şanlıurfa başta olmak üzere 5 il ve 10 ilçede patlak verdi. Bir ihbarı değerlendiren polis özel rehabilitasyon ve eğitim merkezlerine eş zamanlı operasyon düzenledi.

Operasyonda, aralarında kamu görevlilerinin de bulunduğu (kamu görevlileri olmadan bu merkezlerde yolsuzluk yapmak neredeyse imkansızdı çünkü) 50'den fazla kişi devleti zarara uğratma, yolsuzluk, resmi evrakta sahtecilik ve rüşvet suçlarından gözaltına alındı.

Derken, geçtiğimiz ay Edirne'de benzer bir olay yaşandı. Edirne Olay ve Edirne Kent Haber gazetelerinin verdiği habere göre, Edirne polisi MEB Rehberlik ve Araştırma Merkezi ve dört özel eğitim ve rehabilitasyon merkezine eş zamanlı operasyonlar yaparak bu merkezlerdeki dokümanlara el koydu. Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü'ndeki bazı memurların ifadelerine başvuruldu. Rehabilitasyon Araştırma Merkezi'nde (RAM) eğitim gören öğrencilere kötü muamele yapıldığı ortaya çıktı. Ama işin daha vahim tarafı, merkeze hiç gelmediği halde kayıtlı öğrenciler bulunduğu ve bunlar için Milli Eğitim Bakanlığı'ndan ödenek alındığı tespit edildi. Gazeteye göre, Rehabilitasyon Merkezi'ndeki rehber öğretmen C.D. ile Özel Eğitim Öğretmenleri A.T ve H.S. tarafından düzenlenen raporların usulsüz ve bir kuruma menfaat sağlayıcı olduğu belirtiliyor. Konuyla ilgili olarak Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı'nın geniş kapsamlı soruşturma yaptığı öğrenildi. Şanlıurfa, Edirne ve diğer illerdeki bu olaylardan sonra ülke çapında özürlü öğrencilere eğitim ve hizmet vermek üzere kurulan özel rehabilitasyon merkezleri yakın takibe alınacağı belirtiliyor.

(odatv)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.