banner

Başkasının yerine ALES’e giren bir kişi yakalandı
Diyarbakır’da bugün yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı(ALES)’na başkasının yerine girdiği tespit edilen bir kişi yakalandı. Polis, sahte kimlikli kişiyi sınavın sonuna kadar bekledikten sonra gözaltına aldı.

son dakikaDiyarbakır’ın Kayapınar ilçesindeki bir ortaöğretim kurumunda sınava giren bir kişi, sınav görevlilerinin dikkati sayesinde başkasının yerine girdiği ortaya çıktı. Durumundan şüphe edilen kişinin polise bildirilmesinin ardından soruşturma yürüten polis, sınavda kişinin gerçek kimliği ile sınav evrakları üzerinde kimlik bilgilerinin birbirini tutmadığını belirledi. Polis, binanın ÖSYM sorumlusuyla görüşerek, sınavdaki öğrencilerin motivasyonunu bozmamak için sınavın sonunda gerekli işlemi yapacağını belirtti.

Sınavın sonunda cevap anahtarını görevliye vererek salondan çıkın zanlı polis tarafından gözaltına alındı. Zanlı hakkında tutulan tutanağa ÖSYM bina görevlisi, salon görevlisi ve polis imza attı. Zanlı, hakkında işlem yapılmak üzere Kayapınar Emniyet Müdürlüğü Alişan Polis Merkezi’ne götürüldü.

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi(ÖSYM) tarafından 81 il merkezi ile Lefkoşa ve Bişkek'te düzenlenen sınav sona erdi. Saat 09.30'da başlayan sınav, 180 dakika sürdü. Sınavda adaylara, sayısal ve sözel bölümden oluşan bir test uygulandı. Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için ALES'e girmek gerekiyor. Türkiye'deki lisansüstü eğitimi programlarında öğrenim görmek isteyenlerin de ALES'e katılması koşulu bulunuyor. Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de ALES sonuçları kullanılıyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.