banner

AİHM’de sınav yolsuzluğu
Avrupa Konseyi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) geçen yıl mart ayında yapılan kariyer hukukçusu alım sınavında usulsüzlük yapıldığına hükmetti.

aihmKonsey’in İdari Mahkemesi, testte elenen beşi Türk dokuz adayın başvurusu üzerine başlattığı soruşturma sonucunda çok sayıda Türk hukukçuyu da ilgilendiren sınavda usulsüzlükler tesbit ederek AİHM’yi mahkum etti.

Mahkeme, AİHM’nin Mart 2011’de kariyer hukukçusu almak amacıyla yaptığı sınav öncesi açıklanan talimatnamede duyurulmayan ve usüle uygun olmayan bir test aşaması eklendiğine ve bunun sınavın tümünü lekeler nitelikte olduğuna karar verdi.

Strasbourg’da bulunan AİHM, 2010 yılında kariyer hukukçusu alınması amacıyla üç aşamalı bir sınav takvimi açıklamıştı. Sözkonusu üç aşama, adayların dosya üzerinden ön seçimi, yazılı sınav ve mülakatı içeriyordu. Ancak ön seçimi geçen adaylara iş ilanında belirtilmeyen bir yetenek testi uygulandı. Bu testin sonucunda da önemli bir kısmı Türklerden oluşan adayların yüzde 90’dan fazlası elendi.

Bu testle elenen adaylardan bazılarının şikayeti üzerine sınavı incelemeye alan Avrupa Konseyi İdare Mahkemesi, 20 Nisan 2012 tarihli kararı ile AİHM’nin, son anda eklediği yetenek testi ile sınav sürecini usule aykırı olarak değiştirdiğine hükmetti.

İdari Mahkeme’nin kararında, sınav sürecine sonradan eklenen test aşaması, sınav güvenliği açısından da eleştirildi, mahkeme adayların teste istedikleri yerden bilgisayar ortamında katılabilmiş olmaları nedeniyle de kopyaya müsait olduğuna da dikkat çekti.

Avrupa Konseyi İdare Mahkemesinin bu kararıyla sınavın yalnızca usulsüz olarak yapıldığı kabul edilen yetenek testi bölümünün iptali isteniyor. Buna göre testle elenen adaylara da yazılı sınava giriş kapısı açılmış oluyor.

(euronews)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.