banner

Üniversiteli keçiler kapış kapış
Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nde yetiştirilen ve tanesi 2 bin TL'den satışa çıkarılan 35 keçi için 55 kişi başvuruda bulundu. Taleplerin yoğun olması sebebiyle üniversite, önümüzdeki yıl keçi üretimini artırmayı düşünüyor.

üniversiteli keçilere yoğun ilgiUludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi, kendi bünyesinde yetiştirdiği damızlık dişi keçileri satışa çıkardı. Günlük 3 ile 7 kilo arasında süt veren 35 dişi keçiyi almak için 55 kişi başvuruda bulundu. Fiyatları 2 bin lira olan dişi keçilerin hepsini almak isteyen vatandaşların taleplerine cevap veremeyen yetkililer, keçi alımına sınırlama getirdi.

Süt verimi yüksek olan keçilerden almak isteyen her vatandaş sadece 2 adet keçi alabilecek. Talebin yoğun olması üzerine üniversite, önümüzdeki yıllarda daha fazla keçi yetiştirmek için kolları sıvadı. Özel yemlerle beslenen ve günlük kontrolleri yapılan keçiler doğar doğmaz özel bölmelere alınıyor. 5 aylık olan keçiler daha sonra satışa sunuluyor.

Yetiştirdikleri keçilerin yıllık ortalama süt verimlerinin 750 ile bin 500 kilo arasında olduğunu söyleyen Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdülkadir Orman, vatandaşlardan gelen taleplere cevap veremediklerini söyledi. Keçi fiyatlarının yüksek olmasını ıslah çalışmalarına bağlayan Orman, sürü sağlığı için keçilerin günlük kontrolden geçirildiklerini belirtti. Keçi fiyatlarının yüksek olmasına rağmen vatandaşlardan çok yoğun talep aldıklarını vurgulayan Orman, önümüzdeki yıllarda keçi üretiminin artacağını ifade etti. Damızlık keçi sektörünün gelişen bir sektör olduğunu hatırlatan Orman, "Son 3 yıldır dişi damızlık satışlarımız başladı. Ondan önce erkek damızlık satışlarımız vardı. Şu anda kendi ihtiyacımızın dışında 35 dişi keçiyi satışa çıkardık. Buna da 50 den fazla kişi başvurdu. Satışa çıkarılan keçilerin hepsini sadece bir kişi almak istiyor. Durum böyle olunca diğer taleplere cevap veremiyorduk. Bunun için bir sınırlama getirdik, her vatandaşımız sadece 2 adet keçi alabiliyor. 5 aylık olan dişi keçilerimizin fiyatı 2 bin TL, erkek damızlık keçilerimizin fiyatı ise bin TL. civarında. Tabii ürettiğimiz keçilerin sadece yarısını satabiliyoruz. Kalanları ise sürüyü geliştirmek ve keçi üretimi artırmak için elimizde tutuyoruz" diye konuştu.

15 günde bir hayvanların süt verimlerinin kontrol edildiğini belirten Orman, keçi sütü fiyatının yüksek olmasından dolayı bu sektörün büyükbaş hayvancılığa göre daha fazla kar kazandırdığını söyledi.

(sabah)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.