banner

‘TÜBİTAK dershanesi’
Bütün öğrenciler için fen lisesi öğretmenlerinden eğitim alma imkanı doğdu. TÜBİTAK’ı hazırlayacağı ders videoları sayesinde öğrenciler uzaktan eğitimle dersi dinleyebilecek.

tübitak eğitimEğitimde Fatih projesini geliştirmek için geçtiğimiz aylarda Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında TÜBİTAK, okullardaki ders müfredatlarını geliştirmek ve öğrencilerin anlayabileceği bir düzeye getirmek için yoğun bir çalışma içerisine girdi. Özellikle dünya çapında yapılan PISA sınavında Türkiye’nin 34 ülke arasında 33’üncü sırada olması ve son üniversite sınavlarında binlerce öğrencinin kötü performans sergilemesi üzerine TÜBİTAK çalışmalarına hız kazandırdı.

Müfredat mercek altında

TÜBİTAK, öncelikle bütün ders müfredatını yenileyecek. Türkiye’nin dört bir yanındaki Fen liselerinde branşında başarılı öğretmenler belirlenecek ve bu öğretmenlerle işbirliğine gidilecek. Bunun için de stüdyo içerisinde sınıf kurulacak ve seçilen öğretmenler bu sınıflarda öğrencilere ders anlatacak. Öğretmenler derste kendi branşının ders kitaplarındaki konuları tek tek işlerken diğer taraftan da öğretmenin kameraya kaydı alınacak. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu tarafından hazırlanacak olan bu videolar Milli Eğitim Bakanlığı’nın oluşturduğu portal üzerinden yayınlanacak.

81 ilde uygulanacak

Uygulanacak sistem tamamlandığında Türkiye’nin 81 ilindeki öğrenciler bu portal üzerinden istediği dersin ve konunun videosunu izleyebilme imkanına kavuşmuş olacak. Öğrenci, takip ettiği konuyu fen lisesi öğretmeninden öğrenmiş olacak. Özellikle okullarda eğitim verilecek dersler için daha anlaşılır ve daha somut kavramlar gösterilecek. Yeni sistemle, öğrencinin bu dersler için analitik kavrama yeteneğini geliştirmeye yönelik araştırmalar da yapılacak.

KPSS başvuruları 18 Haziran’da başlıyor

ÖSYM, ortaöğretim, ön lisans ya da lisans mezunlarından 2010-KPSS’ye girenlerden, kamu kurum ve kuruluşlarına ilk defa atanacaklar için 18-27 Haziran tarihlerinde tercih alacak.

Kılavuz, 18-27 Haziran 2012 tarihleri arasında ÖSYM’nin “http://www.osym.gov.tr” internet adresinde yayımlanacak. Kılavuzda yer alan kadro ve pozisyonlardan tercih yapabilmek için 10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde yapılmış olan 2010-KPSS Lisans veya 28 Kasım 2010 tarihinde yapılmış olan 2010-KPSS Ortaöğretim/Önlisans’a girilmiş ve ortaöğretim mezunları için KPSSP94, ön lisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSP3 puanının alınmış olması gerekiyor. Adaylar tercihlerini ÖSYM’nin “http://ais.osym.gov.tr” internet adresinden TC kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacak. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak. Tercih süresi kesinlikle uzatılmayacak.

(star)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.