banner

LYS'de öldüren göç bitsin
YGS ve LYS sınav günlerinde yaşanan trafik kazaları ve aksaklıklar öğrencileri ve aileleri olumsuz etkiliyor. Hürriyeteğitim velilerin şikayetleri doğrultusunda yaşanan sıkıntıları yetkililere iletti.

LYS'de öldüren göç bitsinDün, her yıl olduğu gibi Türkiye'nin dört bir yanındaki yüz binlerce genç LYS için sabahın erken saatlerinden itibaren sınava girecekleri salonlara doğru göç dalgası başlattı. Bu hızlı göç, pek çok aksaklığa hatta, acele ve yetişememe paniği yüzünden kazalara neden oldu. Örneğin, Recep Çimen. İstanbul'da oturduğu semtten kilometrelerce uzaktaki sınav salonuna zamanında yetişmek için acele edenler arasındaydı.

Babası ve bir komşuları ile birlikte erkenden yola koyulmuşlardı. Fakat, acele onların sonu oldu. Maltepe Köprüsü altında araçları kaza yaptı, Recep Çimen ağır yaralanırken babası ve onu aracıyla götüren komşuları can verdi.

Yaşanan bu olay, binlerce velinin sabrını taşırdı. Sınav salonları önünde uzatılan her TV mikrofonuna aynı ağlamaklı sesle yanıt verdi veliler: Biz çocuklarımızı sokakta bulmadık. ÖSYM öğrencileri oturdukları semtlerdeki okullarda sınava alsın. Böylelikle yetişme telaşı olmaz, insanlar araçlarıyla hız yapmak zorunda kalmaz ve yaralanıp, ölmezler. Her yıl yaşanan benzer kötü olayların da önüne geçilmiş olur.

Binlerce öğrenci ve velinin ortak isteğini yetkililere ilettik. Onlarda bazı sıkıntıların farkındalar. hurriyetegitim.com, yüz binlerin ortak sorununu konunun en yetkin ismi, ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yasin Bulduklu'ya sordu. İşte, sınav sabahları yaşanan öldüren göçle ilgili Bulduklu'nun verdiği yanıtlar:

ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yasin Bulduklu:

"Aslında öğrencileri uzak yerlere vermiyoruz. Sınav merkezi tercihi yaptırıyoruz. İstanbul ve Ankara'da yoğunluktan dolayı sıkıntı yaşadığımız için bölgelere ayırdık. İstanbul'daki sınav merkezi tercihi yaparken de adaylar bölgeleri seçiyorlar. LYS-4'e giderken kaza yapan Recep Çimen de Kadıköy'de oturuyor, tercihi doğrultusunda Erenköy Kız Lisesi'nde sınava girecekti. Tercih yaparken Kadıköy ve Üsküdar'ı tercih etmiş. Biz de ilk tercihi olan Kadıköy bölgesindeki bir okula atamışız. Sınav merkezi uzak bir yer değil. Sınav bölgesini tercih ederken iki tercih hakkı oluyor adayların. YGS gibi yoğun olan sınavlarda adayın tercihi dışındaki bölgelere atama yapılabiliyor. Ancak olağanüstü durumlar olmayınca bunu pek yapmıyoruz. LYS çok yoğun bir sınav değil. O yüzden de genelde üniversite kampüslerini ya da liseleri kullanıyoruz ve yakın olan yerlere atama yapıyoruz. Aday ilköğretimde sınava girdiğinde hak iddia edebiliyor çünkü. Biz sınav merkezlerini belirlerken adayların boyunu, kilosunu vs. dikkate alıyoruz. Uygun olmayan okulları kapatıyoruz, sınav yapmıyoruz. O binayı başka sınavlarda kullanıyoruz. Mesela yanında havaalanı, pazar yeri, tren yolu olan bazı okulları da kullanmıyoruz sınavlar sırasında. Pazar kurulmaması konusunda valiliklere, İçişleri Bakanlığı'na yazı yazıyoruz ancak, esnaf yine de çıkıyor pazara. Dolayısıyla ÖSYM öğrencinin durumunu gözönünde bulunduruyor. Kaza geçiren adayın sınav merkezi de seçtiği bölge dışında bir yer değil."

Trafikte vakit geçirmek kaygıyı arttırır 

Ferahim Yeşilyurt (Psikolog):

"Sınav günü uzun süre trafikte kalan öğrencinin gerginliği artabilir. Kaygı da sınav anında öğrencinin bocalamasına neden olur. Heyecanı paniğe dönüşebilir. Bu nedenle öğrencinin kısa sürede sınav yerine ulaşması daha yararlı olacaktır. Öğrenci, sınava yetişip yetişememe telaşını sınav telaşı ile birleştirebilir. Öğrenciler kendilerine yakın olan yerde sınava girerlerse daha iyi olur. Sınava yetişme telaşını daha az yaşar ve kendisini sınava daha rahat olarak girmeye hazırlar. Bazen trafikte yetişme telaşından kazalar ya da dikkatsizce yola atlamalar olabiliyor. Bu durumun önlenmesi açısından öğrencilere yakın olan okullar tercih edilmeli."

Yrd. Doç. Dr. Aslı Çarkoğlu (Doğuş Üniversitesi Psikoloji Bölüm Başkanı):

"Sınav günü trafikte uzun vakit geçirmek stres katsayısını artırır. Bu durumun da adaylar zaten stresli oldukları için sınav performanslarını düşürecek bir şey olacağını tahmin ederiz. Sınav yeri uzak yere düşen çocuta gereksiz ve ekstra bir stres katmanı oluşur. Uzak yere zamanında varabilmek için daha az uyuyor ve daha çok strese giriyorlar. Az uyku ve stresin ise dikkati dağıttığını ve performansı düşürdüğünü biliyoruz. Mümkünse eve yakın hatta öğrencinin aşina olduğu bir ortam olmalı. Çünkü öğrenilen mekânda bilgilerin sınanmasının başarıyı artırdığı yönünde bilgiler var. Öğrencilerin ders gördükleri okulda ya da en azından tanıdık oldukları mekânda sınava girmeleri performanslarını yükseltebilir. Ayrıca okulun yerine göre uzun arama, sınav yerinde uzun süre bekleme, sınava giderken yolda karşılaşacağı negatif durumlar kavga, tartışma, trafik sıkışıklığı gibi olumsuz kaygıyı artırır. Sınav mekânındaki görevlilerin tutumu ve sınıfların fiziki yapısı da çok önemli. Adayların ortalama fiziksel özelliklerine göre ergonomik sınıflarda sınava girmeli. Sonuçta uzun süre aynı yerde oturuyorlar, bacaklarının ağrıması, bellerinin tutulması, fiziksel olarak huzursuz bir şekilde sınav olmaları performanslarını etkiler. Ayrıca tüm bunların yanı sıra farklı şehirlerde sınava girmek zorunda kalan öğrenciler var. Bu da olumsuz bir etken. Yani hem mekan olarak yabancı, hem de fiziksel yapı olarak rahat olmayan bir yerde sınava girmek zorunda kalan adayın gösterdiği performans ister istemez etkilenir."

(hürriyeteğitim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.