banner

‘4+4+4 eğitim sistemi hafızlığın önünü açmadı’
Fatih Medreselerinin 30'a yakın STK yöneticisiyle düzenlediği toplantıda “4+4+4” eğitim sistemini değerlendiren Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar, “Yeni sistem hafızlığın önünü açmadı” dedi.

‘4+4+4 eğitim sistemi hafızlığın önünü açmadı’Sivil toplum kuruluşu yöneticilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda hafızlık sistemi ile ilgili soruları yanıtlayan Fatih Medreseleri Genel Başkanı Masum Bayraktar, yeni eğitim sistemine değinerek, “En son çıkan bir yasa var, 4+4+4 eğitim sistemi. Bakıldığında herkes tarafından gayet güzel bulunuyor. Güzel olduğu yerler imam hatiplerin önü açıldı, mesleki liselerin önü açıldı ancak hafızlık ile alakalı Kur’an-ı Azimüşşan’ı ezberlemekle alakalı açılmadı. Yani, ‘Ben çocuğumu hafız yapmak istiyorum’ denildiğinde yine önünün açık olmadığı gözükmektedir. Farkında değiliz, olaylar güzel geliyor bize, zannediyoruz her şey normal. Tamam olmayanlar var ki, o da Kur’an’ın ezberidir. Mevla Teala Ayeti Kerime’de buyuruyor: “Kur’an-ı Azimüşşan’ı biz indirdik, biz muhafaza edeceğiz.” Peki nasıl muhafaza edecek, hafızlarla muhafaza edecek” ifadelerini kullandı.

GENÇLİK PROJELERİNE DESTEK ÇAĞRISI

Sorulan bir soru üzerine Gençlik Projesi ile ile ilgili bilgi veren Bayraktar, “Bildiğiniz gibi Gençlik ve Spor Bakanlığı bundan yaklaşık 2 ay önce “2012 Gençlik Projelerine Destek” adı altında bir çalışma başlattı. Bizler de bunlardan hem çok memnun olduk hem de çok ümitlendik. Ve arkadaşlarımızla birlikte gençliğimizi özellikle dini manada geliştirecek çok güzel projeler yaptık ve ilgili bakanlığa gönderdik. Netice olarak bize ulaşan kesin haberlere göre, bu projelere herhangi bir destek verilmedi. Şu ana kadar gelen ifadeler sadece, ‘Uygun değil’ oldu. Verilen bir sözün, hem de bakanlık tarafından verilen sözün tutulması gerekir” dedi.

“MASA BAŞINDA PROJE REDDEDİLİR Mİ?”

STK başkanlarının durumdan çok muzdarip olduğunu söyleyen Bayraktar, sözlerine şöyle devam etti:

“Bakanlık tarafından projeyi yapan hiçbir STK yöneticisi aranmadı ve hiçbiri gelip yerinde incelenmedi. Bu da bizde, ‘Acaba işler masa başında oldu bittiye mi getirildi?’ kanısının oluşmasına sebep oldu. Telefonlarımıza bakılmıyor, sorularımıza cevap verilmiyor, sürekli başka yerlere telefonlarımızı aktarıyorlar fakat oralardan da cevap alamıyoruz. Bu duyarsızlığın önüne geçilmezse bakanlığa STK’lar tarafından bir heyet göndereceğiz. Gerekirse Spor Bakanı Sayın Suat Kılıç’a durumu bizzat anlatacağız.”

PROJELER ZORA GİRDİ

Gençliğin şu an ciddi sıkıntılarla karşı karşıyadır olduğunu ifade eden Bayraktar, “Bakanlık da bunun farkındadır ki böyle projeler başlatılmıştır. Gençliğimizin istenilen bir gençlik olması için eğitim konusunun, özellikle dini eğitimin çok önemli olduğunu hepimiz yakinen biliyoruz. Yaptığımız projelerin hepsi bu ihtiyaca yöneliktir. Eğer destek sözü tutulmaz ve bu konuda duyarlı davranılmazsa projeler zora girecektir” dedi.

DİYANETTEN YEREL AÇILIM

Bayraktar, Diyanet ile alakalı sorulan soru üzerine ise şu ifadeleri kaydetti:

“Türkiye’nin her yerinde camiler ve hocalar var. Eğer bu yerel açılım gerçekleşirse Diyanet İşleri Başkanlığı bölgesel sorunların çözümüne büyük katkı sağlayacaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığı, bu açılım ile ülkemizin her noktasına ulaşmada zorluklar yaşayabilir. Bu yüzden kendi kadrolarının dışında cemaatlerin yetiştirmiş olduğu hocalar da bu çalışmada yer alabilir.”

Merkezden yazılan hutbe, vaaz ve sohbet konularının hem Van’da hem İzmir’de aynı ilgi ve alakayı görmesinin mümkün olmadığını belirten Bayraktar, her bölgenin farklı sıkıntılarının olduğunu, o nedenle hocaların bulundukları bölgenin ihtiyaçlarına göre hareket etmesi gerektiğini söyledi.

“HALKIMIZIN AYDINLATILMASI LAZIM”

Bayraktar, son zamanlarda Suriye ile yaşanan olaylarla alakalı soru üzerine yaptığı açıklamada ise, “Uçak krizi ile alakalı gelinen noktada anlaşılan şu ki, bu olayın sonunda dünya basını ve bu olayı sıkıntıya sürüklemek isteyen güçler tarafından Türkiye bir bataklığa çekiliyor ve bu gidişatın sonunda kendimizi olayların göbeğinde bulursak şaşırmamak gerekir. Bu mesele idarecilerimiz tarafından malumdur fakat halkımızın bu konuda gerektiği şekilde aydınlatılıp gerekli altyapının hazırlanması lazımdır. Aksi halde bir anlık yanlış politikalardan dolayı ülke yanlışa düşürülmüş gibi anlaşılır ki, halkımızın devletine en çok destek olması gereken zamanda üstüne bir de tepki alınır ve bu idareciler için en büyük handikap olur” ifadelerini kullandı.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.