banner

6 yaşında hafız olan Zeynep, Diyanet heyetini duygulandırdı
Zeynep Sude, henüz 6 yaşında. 4,5 yaşında Kur'an'ı öğrenen Zeynep Sude, 1,5 yılda hafız olmayı başardı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Hafızlık Tespit Sınavı'na giren Zeynep Sude, imtihanı yapan amcalarını hem şaşırttı hem ağlattı. Küçük kızın hocası Müberra Akpınar, oyunlar oynayarak, Kur'an'ı sevdirerek hafızlık yaptıklarını söyledi.

hafıs sudeGaziantep'te 6 yaşında hafız olmayı başaran Zeynep Sude Aydoğan, eşine az rastlanır bir başarıya imza attı. 4,5 yaşında Kur'an'ı okumaya başlayan ve 1,5 senede hıfzeden küçük kız, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın düzenlediği Hafızlık Tespit Sınavı sonrasında da tacını taktı.

Kısa bir sürede Kur'an'ı ezberleyerek dikkatleri üzerine çeken Aydoğan'a, süreç içerisinde ailesi ve hocaları tarafından büyük destek verildi. Çocuk olduğu unutulmadan, gerektiğinde oyunlar oynayarak hafız olan küçük kız, mahcup bir şekilde 'Allah hafız olanlara sevap yazıyor' diyerek, sıkılmadan, severek hafızlığını tamamladığını belirtiyor.

Zeynep Sude Aydoğan'ın ezber kabiliyetinin olduğu ilk olarak ailesi tarafından fark edildi. Hafızlık eğitimi veren eğitmenlerle de irtibata geçilerek, Aydoğan'ın bu yeteneğinin geliştirilmesine yardımcı olundu. 4,5 yaşında Kur'an'ı okumaya başlayan Zeynep Sude, 6 aylık bir sürede de ezber yapmaya başladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun'da yapılan değişiklikle, Kur'an kurslarına yaş sınırlaması getiren düzenlemenin yürürlükten kaldırılması küçük kızın hafızlığının önündeki engelleri kaldırdı. Böylelikle Şehitkamil Müftülüğü'ne bağlı Mahmudiye Kur'an Kursu'na da kayıt oldu. 6 yaşında Hafızlık Tespit Sınavı'na giren Zeynep Sude, komisyon üyelerini hem şaşırttı hem de ağlattı.

6 yaşında hafız olmayı başaran Zeynep Sude'nin ailesi kadar eğitmenleri de büyük bir sevinç yaşadı. Mahmudiye Kur'an Kursu Müdürü Muammer Özbek, gözlerini yaşartan bu gelişme karşısında şaşkınlığını gizleyemiyor. 6 yaşındaki bir çocuğun bu başarıyı göstererek iyi bir örnek teşkil ettiğine dikkat çeken Özbek, başarı hikâyesinin nasıl meydana geldiğini şöyle anlatıyor:

"Zeynep Sude'ye hafızlığın klasik metotlarını uyguladık. Önce ham sayfaları ezberledi. Her gün aksatmadan bunu sürdürdü. Verilen derse evde de ailesinin desteğiyle devam etti. Kızımıza, hem oyun oynatarak hem de Kur'an'ı sevdirerek hafızlığı benimsettik. Ailesi ve bizler de zaman zaman hediyelerle onu taltif ederek kendisine güvenmesini sağladık. Allah'a çok şükür sonunda hafız olmayı başardı. İnanıyorum ki, Zeynep Sude gibi nice kabiliyetli, istidatlı kızlarımız vardır. Artık yaş sınırı da kalktı. Hafızlığın ikmali konusunda onlara da destek olmalıyız."

Zeynep Sude'nin hafızlık eğitiminde en büyük desteği verenlerden biri de yanı başından ayrılmayan Kur'an kursu öğreticisi Müberra Akpınar. Zeynep Sude'nin 5 yaşına geldiğinde Kur'an'ı artık seri bir şekilde okuduğunu anlatan Akpınar, "Gerektiği zaman oyun parklarına götürdük. Kur'an'ı zorla değil, sevdirerek öğrettik." ifadelerini kullanıyor.

6 yaşındaki Zeynep Sude ise mahcup bir tavırla, hafızlık tacı giymekten duyduğu mutluluğu dile getirerek, "Allah, hafız olanlara sevap yazıyor. Ben de sıkılmadan severek hafızlığımı bitirdim." diye konuşuyor.

(zaman)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.