banner

Seçmeli derslerin öğretmen ihtiyacı yerelden karşılanacak
Kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen kademeli 12 yıllık zorunlu eğitim, köklü değişiklikleri beraberinde getirdi. Türkiye'nin yıllardır üzerinde durduğu önemli konular seçmeli olarak dersler arasına dahil edildi.

seçmeli dersKur'an-ı Kerim'den siyere, Kürtçeden medya okur-yazarlığına kadar 20 seçmeli ders müfredata girdi. İsteyen öğrenci, bunlar arasından her dönem için 4 tanesini seçebilecek. Uygulamanın en önemli noktalarından birini, bu dersleri kimlerin vereceği konusu oluşturuyor. Öncelikle Kur'an ve Kürtçe gibi derslerde kadrolu olarak atanabilecek yeterli sayıda öğretmen adayı yok. Hangi dersi kaç öğrencinin seçeceği, okullar açılmadan belli olmayacağı için seçmeli dersleri verecek öğretmenlerin nereye atanacağı da belirsiz. Örneğin medya okuryazarlığı için atanan bir öğretmenin, bu derse talep gelmemesi halinde boşta kalma ihtimali bulunuyor.

Olumsuzlukları dikkate alan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu yıl seçmeli dersler için merkezden atama yapmak yerine ücretli öğretmen görevlendirecek. Bunlar, okulların açılmasının ardından illerde yerel olarak tespit edilecek. Bakanlık, her ders için aranan kriterleri ayrı ayrı belirleyecek. İllerde valiler, il ve ilçe milli eğitim müdürlükleriyle birlikte derse olan talebe göre öğretmen ihtiyacını karşılayacak.

İlk kez müfredata giren seçmeli dersleri ücretli öğretmenler verecek. Bu derslere girecek öğretmenler, yerel olarak tespit edilecek. Milli Eğitim Bakanlığı, hangi dersler için ne tür niteliklere sahip olan kişilerin atanabileceğini belirleyecek. Valiler, il ve ilçe milli eğitim müdürlükleriyle birlikte talebe göre öğretmen ihtiyacını karşılayacak. Böylece haftada birkaç saatlik bir ders için kadrolu öğretmen ataması yerine daha ekonomik olan bir yöntem tercih edilmiş olacak. Önümüzdeki yıldan itibaren 6 temel başlık altında 20 seçmeli ders sunulacak. Öğrenci, istediği dersi seçebilecek. Talebe göre sınıf oluşturulacak. Seçmeli derslerden okuma becerileri, iletişim ve sunum becerileri, çevre ve bilim, drama, halk kültürü, medya okuryazarlığı ile insan hakları, yurttaşlık ve demokrasi dersleri yalnızca bir öğretim yılı seçilebilecek. Temel dini bilgiler dersini ise iki öğretim yılı seçmek mümkün olacak. Kur'an-ı Kerim, Hz. Muhammed'in hayatı, yazarlık ve yazma becerileri, yaşayan diller, yabancı dil, pratik bilim uygulamaları, matematik uygulamaları, bilişim teknolojileri ve yazılım, görsel sanatlar, müzik, spor ve fizikî etkinlikler ile zekâ oyunları 5'inci sınıftan 8'inci sınıfa kadar sürekli olarak alınabileceği gibi öğrencinin istediği herhangi bir sınıfta da alınabilecek. Sanat ve spor alanında görsel sanatlar, müzik, spor ve beden eğitimi dersleri öğrencilerin tercihlerine bağlı olarak iki ya da dört saat olarak seçilebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmen açığı bulunan il ve ilçelerde ücretli öğretmen görevlendirilmesi yoluna gidiyor. Bakanlık, geçtiğimiz yıl ders ücreti karşılığı yaklaşık 60 bin öğretmeni istihdam etti. Ancak ücretli öğretmen uygulaması çeşitli tepkilere de yol açıyor. Yalnız ders ücreti alan bu kişiler, düşük kazanç elde ettikleri için geçimlerini sağlamakta zorlanıyor. Aynı okulda çalışan meslektaşlarına göre çok düşük ücret almaları, okuldaki çalışma ortamını olumsuz etkiliyor. Ders ücreti ile geçinmeleri mümkün olmadığı için kendilerini derse veremiyorlar. Ayrıca geçici öğretmen gözüyle bakılan bu kişiler, öğrenci üzerinde etkili olamıyor.

(zaman)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.