banner

LYS puanlarında değişiklik yapılmayacak
ÖSYM, internet sitesinden yaptığı açıklamada LYS puan hesaplamalarında herhangi bir değişiklik yapılmayacağını herhangi bir hatanın söz konusu olmadığını belirtti.

2012 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu için tıklayın

ÖSYM’den şu açıklama geldi:

LYS’de uygulanan testlere verilen cevaplar her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınmış olup, adayın katıldığı her sınavda yer alan her test için bir standart puan hesaplanmıştır. Adayın katılmadığı sınavlarda uygulanan testler için ilgili adaya standart puan hesaplanmamıştır. Basında yer alan haberler üzerine sınav sonuçları yeniden incelenmiştir. İnceleme sonucunda puan ve başarı sırası hesaplamalarında herhangi bir hata bulunmadığı belirlenmiştir. Adayların sonuç bilgilerinde herhangi bir değişiklik söz konusu değildir.

Yerleştirme işlemlerinde de 2012-Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu ile  2012-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu hükümleri aynen uygulanacaktır.

Adayların bu ve benzeri yanıltıcı haber ve yorumlara itibar etmemeleri ve tercih işlemlerini yapmaları önemle duyurulur.

Oktay Aydın eğitimtercihi okuları için yorumladı:

ÖSYM puan hatası yapılmadığını açıkladı.

Ancak,

Aday verileri öyle demiyor.

LYS 1'e girdiği halde ve Matematik - Geometri netleri 0,5'er netten fazla olduğu halde

TM puanı hesaplanmayan Fen mezunu aday var.

LYS 3'e girdiği halde ve Edebiyat - Cografya1 netleri 0,5'er netten fazla olduğu halde

TM puanı hesaplanmayan Sosyal mezunu aday var.

LYS 3'e girdiği halde ve Edebiyat - Cografya1 netleri 0,5'er netten fazla olduğu halde

TS puanı hesaplanmayan Türkçe-Matematik mezunu aday var.

ÖSYM puan hesaplama koşulların önceden yayımlar. 2012-YGS ve LYS puan hesaplanabilmesi koşulu ÖSYS Başvuru Kılavuzu 2012 Ocak ayında yayımlandı. Bir değişiklik kararı da yok. Bu koşullar için 4 testten herhangi 2’sinden 0,5’er net LYS puanları için girilmesi gereken sınavlardaki 4 ya da 5 testten herhangi 2’sinden (2 sınavdan ayrı olması gerekmiyor.  Bir sınavdaki 2 testte yeterli). 0,5’er net idi. Ancak LYS-2012 sonuçlarına göre bu koşulu taşıdığı halde puanı hesaplanmayan aday olabilir. LYS-1’e girdiği halde ve Matematik - Geometri netleri 0,5’er netten fazla olduğu halde TM puanı hesaplanmayan Fen mezunu aday olabilir. LYS-3’e girdiği halde ve Edebiyat - Coğrafya-1 netleri 0,5’er netten fazla olduğu halde TM puanı hesaplanmayan Sosyal mezunu aday olabilir. LYS-3’e girdiği halde ve Edebiyat - Coğrafya - 1 netleri 0,5’er netten fazla olduğu halde TS puanı hesaplanmayan Türkçe-Matematik mezunu aday olabilir. Hata varsa kesinlikle puanların yeniden hesaplanması gerekiyor.

eğitimtercihi

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.