banner

KPSS skandalında Facebook kilit rol oynadı
'Askeri casusluk,' KPSS ve ahlak operasyonlarındaki kilit rolü Facebook oynadı! Polis, organize suç örgütlerinin Facebook'tan yararlandığını söyledi.

KPSS skandalında Facebook kilit rol oynadıİzmir polisinin gündeme damga vuran operasyonlarının hemen hepsinin altında Facebook olduğu ortaya çıktı. İzmir merkezli 10 ilde düzenlenen "askeri casusluk" operasyonunda fuhuş aracılığıyla yüksek rütbeli askeri personelin uygunsuz görüntülerini çekip, şantajla bazı askeri bilgileri elde eden çete çökertilmişti. Muvazzaf askerlerden sızdırılan askeri belgeler çetenin lideri olduğu öne sürülen üniversiteli N.K. isimli genç kızın evinde bulunmuştu. Bu çetenin, özellikle Facebook'ta tuzağa düşürdüğü eskort kızları kullanıp, savaş pilotlarını tuzağa düşürdüğü belirlendi.

Toplam 111 kişinin tutuklandığı "askeri casusluk," KPSS ve ahlak operasyonlarının perde arkalarındaki kilit rolü sosyal paylaşım sitesi Facebook oynadı. Emniyet yetkilileri, organize suç örgütü lider ve üyelerinin, kurbanlarını Facebook üzerinden seçip şebekenin ağına düşürdüğünü ifade ederken, bazı katillerin de kurbanlarını Facebook'taki sahte kadın profilleri sayesinde istedikleri adrese getirebildiklerini vurguladı. Dolandırıcıların da Facebook'tan faydalanarak vurgun yaptığını belirten polis yetkilileri, "Art niyetli kişiler Facebook üzerinden kişilerin doğum yeri, doğum tarihi, anne adı, baba adı ve kızlık soyadının yanı sıra birçok kişisel bilgiyi temin edip dolandırıcılık yapıyor. Birbirinden intikam almak isteyen eski sevgililer de Facebook'u kullanıyor" dedi.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.