banner

İstediği bölüme giremeyenlere ikinci üniversite şansı
Okumak isteyenlere ikinci üniversite şansı tanınacak

Sabah Gazetesi Yazarı Yaşar Özay’ın bugünkü yazısı

Üniversitede istediği bölüme giremeyenlere, belirli bir ücret karşılığında sınavsız ikinci üniversite okuma şansı verilecek

Başbakan Erdoğan'ın talimatı ile başlatılan, üniversitelilerden alınan harçların devlet tarafından karşılanmasına ilişkin düzenlemenin çalışmaları sürüyor. Yapılan çalışmalarda, üniversitelere ek kaynak sağlanmasına yönelik projeler masaya yatırıldı. Ele alınan projelerin başında ise ikinci üniversitelerini okumak isteyen öğrencilere, belirli ücret karşılığında sınavsız eğitim hakkı verilmesi yer alıyor. Buna göre, hukuk fakültesine gitme hayali olan ancak, başka bir alanda eğitim gören kişi, ikinci üniversitesini belirli bir ücret karşılığında sınavsız okuyabilecek. Yine, yüksek öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kalan kişilere de, belirli bir ücret karşılığında eğitimini tamamlama hakkı verilmesi planlanıyor. Buna benzer, birçok proje üzerinde çalışıldığını ifade eden yetkililer, amaçlarının mali disiplini bozmadan, üniversitelerdeki harçları kaldırmak olduğunu kaydettiler. Bu çerçevede, üniversitelerin de ek kaynak ihtiyacının karşılanmasının amaçlandığını bildirdiler.

ÖĞRENCİDEN 'KATKI PAYI'

ÖSYM'nin 2011 verilerine göre 95 devlet, 54 vakıf, 9 askeri ve 1 polis akademisinde eğitim gören 3 milyon 817 bin 86 öğrenciden alınan harç miktarı 1 milyon 300 bin lira. Öğrencilerin ödediği 'Öğrenci Katkı Payı'nın en düşüğü 71 TL ile Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinden alınıyor. Bazı bölümlerdeki harçlar ise şöyle: Eğitim, edebiyat, ilahiyat ve iletişim 284 TL, hukuk, siyasal ve işletme 313 TL, mühendislik, mimarlık 387 TL, denizcilik, uçak, ziraat, veterinerlik 316-387 TL, diş hekimliği ve eczacılık 494 TL, tıp 591 TL, konservatuvar 589 TL. İkinci öğrenim için ödenen harçlar bin TL'den başlıyor, 4 bin 268 TL'ye kadar çıkıyor.

(sabah)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.