banner

Okula başlama yaşı tartışması yeniden alevlendi
Hürriyet Gazetesi’nden Esra Kaya’nın haberine göre; 4+4+4 kademeli zorunlu eğitim sistemi kapsamında okula başlama yaşını 66 aya indiren Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yaş sınırını doldurduğu halde çocuğunu okula göndermek istemeyen velilerden sağlık raporu isteyecek. Sağlık Bakanlığı haricinde özel hastaneler, aile hekimleri ve sağlık ocaklarının raporları kabul edilmeyecek.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, şunları söylediler: “Velinin hastaneden aldığı sağlık raporunda, ‘Çocuğun zihnen okula başlaması uygun değildir’ denilirse, bu çocuklar anaokuluna alınacak. Ama çocukların kesinlikle eğitimden uzaklaştırılması söz konusu olmayacak.

Sadece velinin ‘Ben çocuğumu okula göndermek istemiyorum’ demesi bizim için yeterli değil. O nedenle sağlık raporu istiyoruz. Bu konuda çok kararlıyız. Peşini de asla bırakmayacağız. Bütün bunlara rağmen çocuğunu okula göndermeyen ailelere de zaten idari para cezamız var. Günlük 15 lira para cezası keseceğiz. Cezaya rağmen çocuk yine gönderilmezse ek 500 lira ceza daha kesilecek.”

(hüriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.