banner

KPSS sınavı iptal edilecek mi?
Adaylar 2012 KPSS'nin iptalini istiyor

Sonuçları 11 Ağustos’ta açıklanan 2012 KPSS’ye girenler puanlarının yanlış hesaplandığını iddia ederek sınavın iptalini istiyor.

7-8 Temmuz’da uygulanan 2012 Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS), önce sınav sorularının internette yayınlanması ile gündeme geldi. ‘Soruların sızdırıldığı’ tartışmaları devam ederken 11 Ağustos’ta sınav sonuçları açıklandı. Sonuçlarını öğrenen ve puanlarını düşük bulan adaylar, “2010-KPSS’ye girenler şimdi memur oldu. Aynı durumun yaşanmaması için ÖSYM, KPSS’yi iptal etmeli” diyor.

Facebook üzerinden ‘2012 KPSS Netlerim Eksik Geldi Diyenler’ ve ‘KPSS’nin İptali İçin Dava Açıyorum. Desteklerinizi bekliyorum’ adlı gruplarda biraraya gelen yaklaşık 93 bin aday, ÖSYM’ye ve savcılığa dilekçe göndererek iptal taleplerini bildirmeye başladı.

Netlerinin eksik olmasının yanı sıra sıralamada da hata olduğunu iddia eden adaylar şunları söyledi:

Sıralamada da hata var

“Sınavın ilk gününde yani 7 Temmuz’da saat 18.30’da sorular internette yayınlandı. Bu nasıl oluyor anlamadık. Şimdi sonuçlar açıklandı ve her bir adayın yaklaşık 10 neti eksik gelmiş görünüyor. 2010 KPSS’de yaşananlardan sonra atamalar yapıldı ve o sınava girenler şimdi memur koltuklarında oturuyor. Bu haksızlık. Birkaç kişinin iddiası değil bu, Facebook grubuna yaklaşık 93 bin kişi var ve hepsi aynı durumda. Bu kadar insanın netleri yanlış hesaplanmış. Ayrıca sıralamada da hata olduğunu düşünüyoruz. Çünkü, 1-2 puanla 51 bin kişinin önüne geçilmiş. Normalde 1-2 puanla en fazla 10 bin kişinin önüne geçilebilir. Bu durum bize sıralamada da hata olduğunu gösteriyor. Ayrıca sınava giren adayların aldığı puanlar birbirine çok yakın. Hepsi 78 ile 81 puan arasında almış. Bu da kafaları karıştıran bir diğer konu. Bu sabah 08.30’dan itibaren 2012 KPSS’nin iptali için ÖSYM’ye ve savcılığa dilekçe göndermeye başladık. 2010’da yaşananların tekrarlanmaması için 2012 KPSS’nin iptalini istiyoruz.”(hürriyeteğitim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.