banner

4+4+4'le birlikte okul formaları da değişiyor
4+4+4 eğitim sistemiyle birlikte okul formaları da değişiyor. İlkokul birinci sınıfa başlayacak çocuklar için artık ‘1’ beden forma yerine ‘0’, ‘-1’ ve ‘-2’ beden forma üretimi yapılıyor.

Okul formaları da küçüldüİlkokul birinci sınıfa başlama yaşının küçülmesi ile birlikte okul formaları da küçüldü. Baharoğlu Okul Kıyafetleri Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Baharoğlu, bir kısım okulların okul kıyafetlerinin belli olduğunu, bu okullara küçük beden üretim de yaptıklarını belirtti. Baharoğlu, “Bunlara etek olsun, pantolon olsun biraz daha pratik kullanabileceği okul formaları yapmaya çalışıyoruz. Daha ince, çocuğu tahriş etmeyecek kumaşları tercih ediyoruz. Çocuk ihtiyacını görmeye gittiğinde rahat çıkarıp giyebilmeli. Beli lastikli pantolonlar kullanıyoruz. Küçük çocuklarda düğmeli yapmamaya çalışıyoruz” dedi.

Bu çocukların hem okulda üniforma olarak hem de bir yere gezmeye gittiklerinde giyebilecekleri, her iki amaçla da kullanılabilecek modelleri tercih ettiklerini söyleyen Baharoğlu, dışarıda giyilecek kıyafetle okul kıyafetini birbirine yaklaştırmaya çalıştıklarını belirtti.

İlkokul 1. sınıftan başlayarak son sınıfa kadar olan okul formalarının 1 bedenden 8 bedene kadar sıralandığını ifade eden Baharoğlu, “İlkokula başlama yaşının küçülmesiyle, şimdi gelen siparişe göre 0, -1 ve -2 beden de üretmeye başladık” dedi.

50 liraya da 250 liraya da giydirmek mümkün

Akaylar Giyim Sanayii ve Uluslararası Ticaret Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mazlum Akay da “Okul formalarında 1 numara 7 yaşa hitap ediyor. İlkokula başlama yaşının düşmesiyle, gelen siparişe göre 1 beden yerine ‘0’ veya ‘-1’ beden üretimi yapıyoruz. Mart ayında bu hazırlıklara başladık. Siparişleri almaya devam ediyoruz” dedi. Akay, 7 yaşındaki bir çocuk 75 santim pantolon giyiyorsa 6 yaşındaki bir çocuğun 70 santim pantolon giydiğini, bedenlerin de ona göre küçüldüğünü söyledi. Yıllık üretim kapasitelerinin 1 milyon adet olduğuna işaret eden Akay, okul formalarının fiyatlarının hangi aralıkta olduğunun sorulması üzerine “Bir çocuğu 50 liraya da 250 liraya da giydirmek mümkün” diye konuştu.

Üretimler 1 yaş alta çekildi

Altınlar Giyim Sanayi Ticaret Şirketi İstanbul Showroom Yönetim Sorumlusu İbrahim Altan da mevcut üretimlerini bir yaş alta çektiklerini belirtti. Bu hazırlıklara aylar öncesinden başladıklarını ifade eden Altan, “Mevcut ürettiğimiz ürünlerde eskiden 7 yaş ve üzerini baz alırdık ve 7 yaşa 1 numara vururduk. Şu an ‘0’ numara vuracağız” dedi. Bayilerin getirdikleri ürün numunelerine göre üretim yaptıklarını söyleyen Altan, yıllık üretim adetlerinin 1 milyon olduğunu, bu üretimin yüzde 30’unu da okula yeni kayıt yaptıranlar için ürettikleri ürünlerin oluşturduğunu ifade etti.

Birinci sınıflara, kayıtların yapıldığı yılın eylül ayı sonu itibarıyla 66 ayını dolduran çocukların kaydı yapılabiliyor. Gelişim yönünden ilkokula hazır olduğu anlaşılan 60-66 ay arası çocuklardan, velisinin yazılı isteği bulunanlar da ilkokul birinci sınıfa kaydediliyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.