banner

Almanya’da İslam dersi sürekli hale getirildi
Almanya’da 44 ilkokulda seçmeli İslam dersleri yeni eğitim döneminde zorunlu ders olarak okutulacak.

almanya secmeli islam dersiAlmanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletindeki 44 ilkokulda, yeni eğitim döneminin başlamasıyla birlikte Müslüman çocuklar için daha önce seçmeli olarak verilen İslam dersi sürekli ders haline getirildi.

KRV Eyaleti Okul ve Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İslam uzmanlarından oluşan bir konseyin içeriğini hazırladığı İslam dersleri için düzenli bir eğitim planının hazırlanmasının 2013 yılı yazında tümüyle tamamlanmasının planlandığı, 2019 yılına kadar da ders programı içeriğinin tümüyle Müslümanlar tarafından hazırlanacağı bir çözüm için çaba harcandığı belirtildi.

Başlangıçta 44 ilkokulda İslam dersi verecek 40 öğretmenin Münster ve Osnabrück üniversitelerinde eğitildiği ve yaklaşık 2 bin 500 Müslüman öğrenciye ders verileceği ifade edilen açıklamada, her yıl 130 İslam dersi öğretmeni arandığı ve son duyuruya 400'den fazla başvurunun olduğu kaydedildi.

KRV eyaletide düzenli eğitim müfredatında yapılan bu son değişiklikle İslam dini dersi, ailelerinin istediği doğrultusunda Müslüman öğrenciler için sürekli ders haline getirilmiş oldu.

Eyaletteki İslam dersi 1999-2000 sömestrinden bu yana seçmeli ders olarak veriliyor. Bu derslere geçen sömestr 143 okulda 10 binden fazla çocuğun katıldığı bildirildi.

(ntvmsnbc)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.