banner

Ali Atıf Bir YÖK'e fena yüklendi
Bugün Gazetesi’nden Ali Atıf Bir’in bugünkü yazısı

Yazarın konuyla ilgili önceki yazısı için tıklayın

Dün yazımın sonu şöyleydi:

"Hiç kimse şunu düşünmez: "Ya kardeşim üniversitenin üstünde bir üst kurum nasıl olabilir ve bu kurum nasıl üniversiteye ders dikte etme hakkına sahip olabilir?"

"Nasılına" yarın devam edeceğim."

Nasılına devam edeyim o zaman. Evet nasıl böyle bir şeye o ülkenin aydınları, entelektüelleri, akademisi, iş adamları, düşünen adamları karşı çıkmaz?

Çıkıp da "Bir üniversitenin, bir fakültenin ya da bölümün öğretim üyeleri dışında kim hangi hakla o üniversitede, fakültede, bölümde bir dersin zorunlu okutulmasına karar verebilir" demezler.

Nitekim demediler. 30 yıldır Türkiye'de üniversitelerde Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersi (Türk Dili ile birlikte iki dönem) zorunlu olarak okutuluyor.

Ha okutuluyor da bir şey mi oluyor? 30 yıldır bu ders tamamen angarya olarak görülüyor.

Çoğu üniversitede öğrenciler son iki üç günde çalışıp, soru ezberleyerek bu dersten geçiyorlar. Hatta çoğu üniversite bu dersi Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'ne bağlamış durumda. Öğrenciler Açıköğretim kitaplarından çalışıp çoktan seçmeli sorularla sınav geçiyorlar.

Anlayacağınız her zorunlu ders gibi bu ders de "Türk Usulü Eğitim Yönetimi Tarzı" içinde etkisiz hale getirildi ve sadece okutulmuş olmak için okutulur hale geldi.

Bu nedenle bu dersi kaldırmışsınız kaldırmamışsınız şu anda fark etmez. Gereksiz yere Türkiye bu tartışma ile zaman kaybeder. Önemli olan üniversitelere ders koydurma gücü olan bir kurumun varlığından 30 yıl kimsenin rahatsız olmaması.

Hâlâ da olmuyor, olamıyor.

Bu kafayla da üniversiteler hiçleşiyor.

Çok yazık gerçekten zaman yitiriyoruz.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.