banner

4 kişilik bir ailenin açlık sınır rakamları belli oldu
Memur-Sen'in rakamlarına göre ağustos ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 60 lira 721 kuruş, yoksulluk sınırı ise 3 bin 6 lira 307 kuruş oldu.

Memur-Sen'den yapılan açıklamaya göre, sendika, geçim şartlarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla, her ay düzenli olarak yaptırdığı ''açlık ve yoksulluk sınırı'' araştırmasının sonuçları belirlendi.

Araştırmanın sonuçlarına göre, ağustos ayında, 4 kişilik çekirdek bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcama tutar (açlık sınırı) bin 60 lira 721 kuruş oldu.

Gıda harcamasıyla giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 6 lira 307 kuruş olarak hesaplandı.

Rakamlar, temmuz ayı verileriyle kıyaslandığında, açlık sınırında 16 lira 510 kuruş, yoksulluk sınırında ise 16 lira 509 kuruş yükseldi.

Ağustos ayında temmuz ayına göre, gıda madde fiyatlarında yüzde 0,96'lık bir artış görüldü. Buna göre, gıda madde fiyatlarında geçen aya kıyasla en dikkat çeken değişim, yüzde 17.99 artışla kayısı, yüzde 17.81 artışla kiraz, yüzde 17.77 artışla marul, yüzde 16.41 artışla salatalık, yüzde 14.90 artışla sarımsak ve yüzde 14.65 artışla yeşil soğan fiyatlarında yaşandı.

Ağustos ayında, temmuz ayına göre giyim madde fiyatlarında da 1,92'lik düşüş görüldü.

Araştırmaya göre diğer kalemlerdeki değişimler şöyle:

''Isınma madde fiyatlarında yüzde 1,74, barınma madde fiyatlarında yüzde 0,57, sağlık madde fiyatlarında yüzde 0,13, ulaşım madde fiyatlarında yüzde 0,92, haberleşme madde fiyatlarında yüzde 0,46, temizlik madde fiyatlarında yüzde 0,02, eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 0,55, çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 0,25'lik artış olurken, aydınlanma madde fiyatında ise geçen aya göre herhangi bir değişim olmadı.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.