banner

Validen, öğretmenlere sosyal medya uyarısı
Adana Valisi Hüseyin Avni Coş öğretmenlere, “Vatan sevgisi lafla, Facebook’a ya da Twitter’a mesajlar yazarak, sloganlar atarak olmaz. Önce herkes kendi görevini en iyi şekilde yapmaya odaklanırsa, ancak böyle olabilir” dedi.

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, kente yeni atanan öğretmenlerle buluştu. Öğretmenlere hizmet aşkı ve şevkini kaybetmemelerini öneren Vali Coş, Ulu Önder Atatürk’ün, “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır” sözünü anımsattı. Vali Coş, “Yani vatan sevgisi lafla, Facebook’a ya da Twitter’a mesajlar yazarak, sloganlar atarak olmaz. Önce herkes kendi görevini en iyi şekilde yapmaya odaklanırsa, ancak böyle olabilir” dedi.

Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü, kente yeni atanan 392 öğretmene, merkez Çukurova İlçesi’ndeki Yeni Öğretmenevi’nde ’Uyum eğitimi’ semineri verdi. Eğitimde konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamet, yeni öğretmenlere ’hayırlı olsun’ dileğinde bulundu. Yeni öğretmenlerin çok çalışmasını isteyen Selamet, eğitimin önemine değinip, öğretmenlerin öğrenci odaklı hizmet vermesi gerektiğini belirtti.

Çok şey bekliyoruz

Seminere katılan Adana Valisi Hüseyin Avni Coş da yeni öğretmenlere seslendi. Kürsüye çıkarak konuşan Vali Coş, Atatürk’ün, “Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır” sözünü hatırlatarak öğretmenlerin çok önemli görevleri olduğunu söyledi. Çiçeği burnunda öğretmenlerin, mesleklerinin sadece bir memurluk olmadığını anladıkları zaman çok önemli bir adım atmış olacaklarını vurgulayan Vali Coş, “Sizlerden çok şey bekliyoruz. Mesleğinizin bir aşk ve sevda olduğunu anlarsanız, çocuklarımızı daha iyi geleceğe hazırlarsınız. Onlar iş başına geldiklerinde yönetecekleri ülke, Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkan bir Türkiye olacaktır” diye konuştu.

Görevinizi yapın

Vali Coş, şunları söyledi:

“Şimdi, ’Efendim, ben şu kadar para alıyorum, fazla dersim yok, ek dersim yok, vesaire vesaire’ gibi bir takım çeşitli mali sorunlar, sıkıntılar, ihtiyaçlar olabilir. Ama Türk tarihine, geçmişimize ve inancımızı şekillendiren İslam tarihine baktığımızda öğretmenliğin, eğitimin parayla yapılmadığını, yapılmayacağını ya da tersinden söylersek, öğretmenlerin hakkının hiçbir pahayla değerlendirilemeyeceğini ve ödenemeyeceğini biliyoruz. Bundan dolayı işimizi, hizmetimizi, görevimizi yerine getirirken bu bakış açısıyla çalışırsanız ve belki meslekte durağanlaşmış, sizden daha kıdemli meslektaşlarınıza örnek olacak bir şevkle, heyecanla gayret ederseniz inanıyorum ki sizlerden beklenenleri en iyi şekilde vermiş olacaksınız. Bu ülkeye, bu millete ve bu milletin çocuklarına karşı olan vazifenizi de en iyi şekilde yerine getirmiş olacaksınız.”

Sosyal medyadaki yazılar ileriye götürmez

Atatürk’ün, “Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır” sözüne de değinen Vali Coş, şöyle konuştu:

“Yani vatan sevgisi lafla olmaz. Facebook’a ya da Twitter’a mesajlar yazarak olmaz. Sloganlar atarak olmaz. Önce herkes kendi görevini en iyi şekilde yapmaya odaklanırsa, ancak böyle olabilir. Bizi sosyal medyadaki yazılar ileriye götüremez, geliştiremez ama herkes kendi işini en iyi şekilde yapmaya odaklanırsa, profesyonelce düşünürse, o zaman, herkes kapısının önünü süpürürse, bütün cadde, sokak ve şehrin tertemiz olması örneğinde olduğu gibi, herkesin görevini yapması halinde ’toplam kalite’ dediğimiz olguyu yakalarız. Herkes böyle davranınca bütün ülkenin, bütün toplumun gelişme ve kalkınma mücadelesinde çok üstün başarılar elde etmesi kaçınılmaz olur. Aksi takdirde, bir kısmı çalışır, bir kısmı az çalışır, bir kısmı hiç çalışmazsa böyle bir toplumun arzu edilen başarıyı elde etmesi mümkün olmaz. O yüzden, ’Bir harf öğretenin kölesi olurum’ diyen Hazreti Ali, eğitimin, öğretimin ne kadar önemli olduğunu ve öğretmenin hakkının ödenemeyeceğini ifade ediyor. Bundan dolayı sizlerin emeğini maddi olarak, devletimizin milletimizin ödemesi mümkün değil. Ama bu bir aşk, sevda işi. Ben sizden, mesleğe yeni başlayan arkadaşlardan hizmet aşkınızı, şevkinizi hiç kaybetmemenizi istiyorum.”

Konuşması öğretmenler tarafından alkışlanan Vali Avni Coş, öğrenciler tarafından kendisine verilen çiçeği alarak, salonda bulunan en kıdemli öğretmen olan Cezmi Yurtsever’e sundu.(hürriyeteğitim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.