banner

Topbaş: Zammı çekerek burs verdiğimizi düşünüyoruz
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bu yıl toplu taşıma ücretlerine yaptıkları zammı geri çekerek öğrencilere burs verdiklerini düşündüklerini belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, okulların Pazartesi günü açılması nedeniyle kent içinde özellikle trafikte sorun yaşanmaması için bir dizi tedbir aldıklarını, bu tedbirleri AKOM’da sabah saat 06.00’dan itibaren izleyeceklerini ve oluşabilecek sorunlara anında müdahale edeceklerini söyledi. Topbaş; "Bu yıl zammı geri almakla aylık 2 milyon 250 bin lira, yıllık 27 milyon lira öğrenciye destek vermiş oluyoruz. Bu küçük bir rakam değil. Bir anlamda tüm öğrencilere böylece burs anlamlı destek vermiş olduğumuzu düşünüyorum" dedi.

Kadir Topbaş, Atatürk Havalimanı VİP Salonu’nda okulların açılışı ile ilgili alınan tedbirlerle ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında, Pazartesi günü toplu ulaşım araçlarının ilk gün saat 06.00 - 13.00 arasında ücretsiz olacağını, okul servislerinin ‘İspark’ otoparklarına bir gün ücret ödemeyeceklerini ve servislerin otobüs yolunu kullanabileceklerini belirten Topbaş konuşmasına şöyle devam etti; “Her yıl olduğu gibi İstanbullulardan bireysel araç kullanmak yerine toplu taşıma araçlarını tercih etmelerini istirham ediyoruz. İstanbulluların bu hassasiyeti göstereceklerine inanıyorum. Bizde Büyükşehir Belediyesi olarak ve diğer kurumlar da bir takım önlemler alıyoruz. Özellikle toplu taşıma araçlarının daha da arttırılması, görev yapacak insanların devrede olması itibariyle. Özellikle Pazartesi günü 06.00 ile 13.00 saatleri arası toplu taşıma araçları ücretsiz olacak. Pazartesi ve Salı günleri de okul çevrelerindeki açık otoparklar, sokak otoparkları, katlı açık otoparkların da ikişer saatlik ücretsiz uygulaması yapılacak. Otobüs tercihli yolları gibi alanları öğrenci servisleri kullanabilecek"

3 BİN 359 GÖREVLİ

Emniyet birimlerinin, jandarmanın ve zabıta memurlarının trafik akışıyla ilgili görev yapacaklarını belirtern Topbaş, “Trafik akışını sağlamak için bin 559 polisimiz, bin 800 civarında jandarmamız ve bin civarında zabıtamız yani toplamda 3 bin 359 insanımız bu eğitim haftası itibariyle görev yapacaklar. Pazartesi sabah saat 06.00’dan itibaren başlamak üzere ilgili birim ve kurumlardaki arkadaşlarımız AKOM’da olacaklar ve çalışmalarını yürütecekler" diye konuştu.

“ZAMMI ÇEKEREK BURS VERMİŞ OLDUĞUMUZU DÜŞÜNÜYORUZ"

Açıklamasında öğrenci biletlerine yapılan zammın geri çekilmesi konusuna değinen Topbaş, “Bir takım tepkiler aldık diye geri çekmedik. Geçmişte Büyükşehir Belediyesi olarak biz burslar verdik, CHP tarafından bu burslar yargıya götürüldü ve iptal ettirildi. Bizde öğrencilerin zammını geri alırsak bir noktada bütün öğrencilere burs vermiş oluruz diye düşündük. Bu yıl zammı geri almakla aylık 2 milyon 250 bin lira, yıllık 27 milyon lira öğrenciye destek vermiş oluyoruz. Bu küçük bir rakam değil. Bir anlamda tüm öğrencilere böylece burs anlamlı destek vermiş olduğumuz düşünüyorum" dedi.

“OTOBÜS HATTI BAŞARILI OLDU"

Kadir Topbaş başlattıkları otobüs hattının da çok başarılı olduğunu belirtti. Bu sayede otobüs kullanımının yüzde 11 gibi bir artış gösterdiğini söyleyen Topbaş, “UKOME’den yeni 5 hat için daha karar çıkarak çalışmalar sürdürülecek. Adım adım bunu yaygınlaştıracağız ve İstanbul’da toplu taşıma araçlarının kullanma keyfini yaşatacak tarzda düzenlemeler yapıyoruz" dedi.

“SERVİSLERE BÜYÜK BİR ZAM YOK"

Açıklamasında öğrenci servislerinin taşıma ücretlerine yapılan zamla ilgili olarak iseTopbaş, “UKOME’nin aldığı bir kararla öğrenci servislerine 5 lira 10 lira civarı kilometreye göre değişen tarzda bir zam yapıldı. Bu büyük ölçekte zam değil. Kendine göre bir düzenleme yapıldı" diye konuştu. Sarıyer Belediyesi tarafından ortaya atılan ‘Kültür merkezinin ve nikah salonunun Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkıldığı’ iddialarının hatırlatılması üzerine ise Kadir Topbaş “Hayır orda bir yanlış var. Daha önce Sarıyer Belediyesi ile Büyükşehir Belediyesi arasında bir mutabakat var. Darüşafaka İstasyonu’nun bulunduğu yerde Sarıyer Belediyesi’nin olan arazi istasyon alanına katılırken kendi talepleri üzere bir nikah salonu ve kültür merkezi yapılması gibi bir prensipte anlaşma var. Sarıyer Belediye Başkanı biraz acele etti. Belki gecikmiş olabilir ama genel sekreterimizin geçirdiği kaza nedeniyle bir aksamaya girdi. Biz burada karılıklı bir mutabakat varsa gereği yapılacak. Diğer taraftan bazı ilçe belediyeleri ‘CHP’li olduğumuz için planlarımız önemsenmiyor, geçmiyor’ diyenlere de bunun farklı değerlendirme yapıldığını düşünüyorum. Kaldı ki Maltepe Belediye Başkanı planları geçti diye ayrıca bize teşekkür etti. Burası da CHP’li bir belediyedir. Eksiklerini gidersinler, eksikliklerini gidererek bizim birimlerimizle koordineli çalışırlarsa, siyaset yapmazlarsa çok daha rahat bir hizmeti birlikte veririz" cevabını verdi.(hürriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.