banner

Belediye başkanları da rektör olabilecek!
Yeni YÖK kanun taslağına göre belediye başkanları da rektör olabilecek.

Üzerinde çalışılan YÖK Kanun Taslağı'na göre rektörler, akademisyenlerin oyları yerine, vakıf üniversitelerinde olduğu gibi seçici bir kurul tarafından belirlenecek.

İdari ve akademik iki ayrı rektör modeli üzerinde duruluyor. Taslak kabul görürse üniversitelerin, biri idari, biri de akademik olmak üzere iki ayrı rektörü olacak. Kentlerde bulunan oda başkanları ile kent yöneticileri de idari rektörlük yapabilecek.

Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu'nun başkanlığında yaptığı toplantıda yeni YÖK Kanunu Taslağı'nı görüştü.

Gazete Habertürk'ten Aykan Çufaoğlu'nun haberine göre; YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya üniversitelerin yeniden yapılandırılması ve bu kapsamda hazırlanacak taslağa ilişkin bilgi verdi. YÖK'ün yeni kanunla üstleneceği görevler tartışıldı. Toplantıda rektörlük seçimlerinin kaldırılması yönünde görüş birliğine varıldı. Taslak rektörlerce incelendikten sonra görüşler elektronik ortamda Ankara ve Hacettepe Üniversitesi'nden oluşan komisyona gönderilecek. Komizyon görüşleri YÖK'e iletecek. ÜAK, rektörlük seçimleriyle ilgili bu düzenleme için Ekim'in 2. haftası tekrar toplanacak. Taslağa göre üniversitelerde düşünülen rektörlük modeli şöyle:

VAKIF MODELİ GELİYOR

Rektörler seçim yerine, seçici kurullar tarafından belirlenecek. Seçici kurul, vakıf üniversitelerindeki mütevelli heyeti gibi akademisyen olsun ya da olmasın bir isim belirleyerek mülakata çağıracak ve adayın ismi kesinleşince YÖK'ten onay alacak.

PROFESÖRLÜK ŞART DEĞİL

Rektörlük için profesörlük şart değil. İdari ve eğitim rektörlüğü çatısı altında farklı rektörlükler olabilecek.

YENİ ESKİ AYRIMI YAPILACAK

Yeni kurulanlarla eski üniversiteler farklı ele alınacak. Köklü üniversiteler yeni üniversitelere her konuda destek verecek. Akademisyenler bu destek için maddi teşvik alacak. Başarılı üniversiteler teşvik edilecek. Akademisyenler ve öğrencilerin gösterdikleri başarılardan dolayı imkanları artırılacak. Böylelikle tüm üniversitelerin gelişmişlik oranının artırılması amaçlanıyor.

GÜL'ÜN İSTEDİĞİ MODEL

Cumhurbaşkanı Gül, daha önce her üniversiteye biri akademik, diğeri şirket yöneticisi gibi çalışan iki rektör önermişti. Gül, rektörlük seçimlerinin siyasi yarıştan çok daha sert geçtiğini ve bundan rahatsız olduğunu ifade ederek, "Biri akademik diğeri yönetici rektör olur. Yöneticiler de üniversiteleri başarılı şirketlerin yöneticileri gibi idare eder" demişti. YÖK'ün yeni işleyişi ile ilgili konuşan Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer de YÖK'ün üniversiteleri yöneten değil, üniversitelerin kalitesini kontrol eden bir kurum halinde olması gerektiğini belirtmişti.

Üniversite dışında mesleğini yapana ek ödeme yok

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.