banner

Türkiye’de Mesleki ve Teknik Eğitim
Türkiye’de Mesleki ve Teknik Eğitim ve Gelişimi

Nitelikli işgücü, verimli bir ekonominin en önemli unsurlarından biri… Nitelikli iş gücüne sahip olmanın yolu da iyi planlanmış bir mesleki eğitim ile mümkün olabilir. Mesleki teknik eğitimin amacı da genel olarak, bireyleri sanayi, ticaret ve hizmet sektörlerinde istihdam için nitelikli iş gücü olarak eğitmek ve yetiştirmek, mesleklerinin devamı olan yüksek öğretim kurumlarına geçiş için gerekli temel eğitimi vermek.

Ülkemizdeki ara eleman ihtiyacını karşılayan meslek liselerinin köklerini, Osmanlı’daki ahilik sisteminde aramak mümkün. Çeşitli meslek dallarındaki usta-kalfa-çırak ilişkisine dayanan ahilik sistemi, hem mesleği öğrenmek, hem iş ahlakını öğrenmek, hem de o meslekte iş bulmaya dayanıyordu. Cumhuriyet ile birlikte de bazı meslek grupları, kendi bünyelerinde eleman yetiştirmek için okullar kurdular. Sağlık Okulları, Devlet Demir Yolları Meslek Okulları, Ziraat Okulları ve Zanaat Okulları gibi… Bugün ise bilişim teknolojilerinden ayakkabıcılığa, denicilikten gazeteciliğe, turizmden çocuk gelişimine kadar birçok alanda yetişen gençler, Türkiye’nin teknik ara eleman ihtiyacını karşılıyor.

Türkiye’de mesleki ve teknik eğitim, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülüyor. 14.09.2011 tarih ve 28054 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile hizmete giren genel müdürlük; Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü, Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü, Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğü, Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı, Çıraklık, Mesleki ve Teknik Eğitimi Geliştirme ve Yaygınlaştırma Dairesi Başkanlığı birimlerinin birleştirilmesi ile oluşturuldu. Yaptığımız araştırmaya göre, Türkiye’nin teknik ve mesleki eğitim sistemini düzenleyen ve yöneten Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’ne ait 6 birim var. 

Mesleki eğitim, 6 genel müdürlük ile yürütülüyor: Eğitim Politikaları Grup Başkanlığı, Programlar ve Öğretim Materyalleri Grup Başkanlığı, Sosyal Ortaklar ve Projeler Grup Başkanlığı, Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Grup Başkanlığı, Eğitim Ortamları ve Öğrenme Süreçlerinin Geliştirilmesi Grup Başkanlığı, İzleme ve Değerlendirme Grup Başkanlığı.

Genel Müdürlükte görev yapan idari personel sayısı: Bir genel müdür ile altı grup başkanı olmak üzere 7 kişi.

Türkiye’deki meslek ve teknik lise sayısı: 5.456 mesleki ve teknik lise

Meslek okullarında tercih edilebilecek alan sayısı: 61 geniş alan ve 227 dal

Öğrencilerin en çok tercih ettiği alanlar: Hemşirelik, elektrik-elektronik teknolojisi, muhasebe ve finansman, yiyecek içecek hizmetleri, konaklama ve seyahat hizmetleri, bilişim ve makine teknolojisi

Meslek liselerindeki kadrolu öğretmen sayısı: 86.898

Mesleki ve teknik liselerde görev yapmakta olan yönetici sayısı: 8.873

Mesleki ve teknik liselerde hâlihazırda öğrenim görmekte olan öğrenci sayısı: 1.825.743

Mezun öğrencilerin üniversite eğitimi alma oranları: Yüzde 6’sı üniversitelerin lisans programlarına, yüzde 27’si üniversitelerin ön lisans programlarına, yüzde 12’si üniversitelerin açık öğretim programlarına yerleşiyor.

Liselerin bölgelere göre dağılımı: Her il ve ilçe merkezimizde mesleki ve teknik eğitim okulları bulunuyor.

Kız/erkek öğrenci oranı: Yüzde 44 kız, yüzde 56 erkek öğrenci.

Eğitimtercihi

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.