banner

Çocuklar niçin yanlış davranır?
2 ile 8 yaş arası çocukların gelişimlerini, duygusal ihtiyaçlarını ve ebeveyn olmanın zorluklarını inceleyen Aletha J.Solter, bunları ‘Çocuğunuza Kulak Verin’ isimli kitabında değerlendirdi. Doğal ebeveynlik konusunda dünyaca tanınmış biri olan Solter, kitabında ailelerin en çok merak ettiği “Çocuklar niçin yanlış davranırlar” sorusuna yanıt arıyor.

Doğal ebeveynlik konusunda dünya çapında tanınmış Aletha J.Solter, çocukların 2 ile 8 yaş arası dönemdeki gelişimlerini, duygusal ihtiyaçlarını ve ebeveyn olmanın zorluklarını inceledi. Çocuklarınızı daha iyi anlamak, kişisel becerilerini dikkate alarak yönlendirmek ve onlarla ilişkinizi geliştirmek için yenilikçi bir bakış açısını Doğan Kitap’tan yayınlanan “Çocuğunuza Kulak Verin” kitabında aktarıyor. “Çocuklarınızı mutlu büyütmek için kendi kurallarınıza değil, önce onlara kulak verin “ diyen Solter, ailelerin en çok merak ettiği “Çocuklar niçin yanlış davranırlar” sorusuna yanıt arıyor. İşte Solter’e göre çocukların yanlış davranma nedenleri:

Doğuştan kötü değiller

◊ Çocuklar doğuştan kötü değildirler, ama bazen işbirliği yapmazlar ya da davranışları rahatsız edici, acı verici, yıkıcı ve tehlikeli olabilir. Çocuğun böyle davranması yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunun göstergesidir.

◊ Çocukların fark edilmeyen ya da karşılanmayan ihtiyaçları başkaları tarafından kabul edilemeyecek davranışlarda bulunmalarına yol açabilir. Örneğin, karnı acıkan küçük kız gazetesine gömülmüş babasının dikkatini çekmek için yaptığı birkaç başarısız denemeden sonra erkek kardeşine sataşıp onu ağlatabilir. Küçük çocuklar açlık gibi fiziksel ihtiyaçlarını kolay kolay erteleyemezler.

Kabul edilemez davranışlar 

◊ İlgi ihtiyacı da başka bir haklı ihtiyaçtır ve yeterince ilgi görmeyen çocuklar kendilerini fark ettirmenin yollarını bulurlar. Davranışları anne baba açısından kabul edilmez olsa da gördükleri ilginin artmasını sağlıyorsa amacına ulaşmış demektir.

◊ Çocukların müthiş merakları, keşfetme, dokunma ve nesneleri eline alma istekleri vardır. Dokunmanın ya da keşfetmenin yasak olduğu yerlere götürülen çocuklar bu ihtiyaçlarını karşılayamadıkları için tekrar tekrar hayal kırıklığına uğrarlarsa muhtemelen kabul edilemez davranışlar sergilemeye başlarlar.

◊ Maalesef kamuya açık olan yerlerin çoğunda çocukların bu ihtiyaçları dikkate alınmaz ve lokantalarda, dükkanlarda, postanelerde ya da bankalarda küçük çocuklarıyla bekleyen anne babalar pek yardım ya da destek görmezler. Çocuklar sıkılırlar ve etrafında buldukları şeylerle kendilerini uyarmaya başlarlar.

Yeterli bilgiye sahip değilse

“Çatışmaların nedeni genellikle çocukların davranışlarının sonuçlarına ilişkin yeterince bilgi sahibi olmamalarıdır. Küçük bir çocuğun eve çamurlu ayakkabılarla girmesinin nedeni, muhtemelen çamurun halıya nasıl yapıştığını ve bunu temizlemenin

ne kadar güç olduğunu bilmemesidir. Belki ayakkabılarının çamurlu olduğunun bile farkında değildir. Çocuğun “yaramazlık” yaptığını düşünmeden önce bir yanlış anlama olup olmadığını ya da çocuğun bilgisinin tam olup olmadığını kontrol etmek önemli.”

Birikmiş, acı veren duyguları varsa

“ Çocuk, başkalarına acı vermek amacıyla vuruyor ya da onları ısırıyorsa, üçüncü tür davranışla karşı karşıyayız demektir. Kötü, kindar, yıkıcı ya da şiddet içeren davranışları olan ya da işbirliği yapmayan çocuklar kendilerini kötü hissederler. Daha önce yaşadığı rahatsız edici deneyimler nedeniyle birikmiş öfkeleri, korkuları ya da üzüntüleri vardır.

Çocuklar en sevgi dolu ortamlarda bile incinir, korkar ve hayal kırıklıkları yaşar. Acı veren duyguları bastırılan çocukların davranışları kolayca bozulabilir. Bu duyguları boşaltmak için zararsız bir çıkış yolu gerekir. Çocukların birikmiş gerginliklerini ağlayıp öfkelenerek boşaltabilmeleri için ilgiye ihtiyaçları var. Hiçbir ceza, nasihat bu davranışların altında yatan nedeni iyileştirmek için yeterli değil. “

Kabul edilmez davranışlar engellenebilir mi?

◊ Çocuğunuza olabildiğince yakın olun ve ilgi gösterin. Çocukların bu hayati ihtiyaçları düzenli olarak karşılandığında çok daha az talepkar ve yıkıcı olurlar.

◊ Çocuğunuzun düzenli olarak ağlayıp öfkelenerek duygularını boşaltmasını teşvik edin. Acı veren duygular için sık sık çıkış yolu sağlanırsa kabul edilemez davranışların çoğu hiç ortaya çıkmaz.

◊ Çocuğunuz için güvenli ve çekici bir ortam yaratın. Süt çocukları ve oyun çocukları için ortamın güvenli hale getirilmesi önemlidir, okul öncesi yıllarda da güvenliğe özen göstermek yararlı ve gereklidir. Zehirli kimyasallar ve temizlik malzemeleri de değerli ve kırılabilir nesneler de çocuğun ulaşabileceği yerlerde bulunmamalı.

◊ Çocuğunuzu bir süre sonra yaşayacağı şeylere hazırlayın. Akşama bir yemek daveti verecekseniz, çocuğunuzun önceden neler olacağını ve ondan ne beklediğinizi öğrenmesini sağlayın.

◊ Emir vermeyi azaltın.

◊ Seçenekler sunun.

(hürriyeteğitim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.