banner

Artık üniversitelerde bunu yapmak yasak
Üniversitelerde içki yasağı başladı

YÖK tarafından yayınlanan genelge ile üniversite kampüsleri içinde bulunan sosyal tesislerde alkol kullanımı ve satışı yasaklandı. Yasak kararı 9 üniversitede uygulanmaya başlandı.

Hürriyeteğitim’in haberine göre, YÖK Başkanlığı’ndan Türkiye’deki tüm üniversite rektörlükleri, Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörlüğü ve Vakıf Meslek Yüksek Okulları Müdürlükleri’ne gönderilen genelgeye göre üniversite kampüsleri içinde bulunan sosyal tesislerde içki kullanımı ve satışı yasaklandı. YÖK’ün genelgesinin ardından, aralarında Diyarbakır Dicle, Kayseri Erciyes ve Denizli Pamukkale’nin de bulunduğu 9 üniversitenin sosyal tesislerinde içki satışı durduruldu.

YÖK Başkanvekili Prof. Dr. Yekta Saraç imzalı genelgede, yükseköğretim kurumlarına ait kampüs içi ve dışındaki mekanlarda alkollü içki tüketimi ve sigara yasağına ilişkin mevzuat hükümlerine aykırı uygulamalar yapıldığı yönünde haber ve bilgiler ulaştığı belirtildi.

Anayasa’nın ’Gençliğin korunması’ başlıklı 58’inci maddesine atıf yapılan genelgede, tütün mamülleri ve alkollü içkilerin satışına ve sunumuna ilişkin usul ve esaslar hakkındaki yönetmelikte belirtilen alkollü içki satışı yapılması yasak yerler hakkında da bilgi verildi. Genelgede, Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği’ne göre yükseköğretim kurumunda alkollü içki içmenin disiplin suçu olarak kabul edildiği belirtildi. Genelgenin son paragrafında ise yükseköğretim kurumlarına ait kampüs içi ve dışındaki tüm mekanlarda belirtilen hükümlere göre işlem ve uygulama yapılması istendi. Prof. Dr. Yekta Saraç, konunun üzerinde hassasiyetle durulmasını ve gereken tedbirlerin alınmasını istedi.

Dicle Üniversitesi’nde 3 gündür uygulanıyor

Genelgenin yayınlanmasının ardından Diyarbakır’da bulunan Dicle Üniversitesi kampüsündeki sosyal tesislerde 3 gün önce içki satışı durduruldu. Dicle Üniversitesi Rektörlüğü, sosyal tesislerin girişine bir yazı asarak içki satışının durdurulduğunu personeline bildirdi. Sosyal tesislerin girişine asılan uyarı yazısında, “Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 08.08.2012 tarih ve 5119-35028 sayılı yazıları ile (Kampüs içi ve dışı düzenlemeleri kapsamında kampüste bulunması nedeniyle) sosyal tesislerimizde alkollü içki satışı kaldırılmıştır” ifadeleri yer aldı.

Yazı YÖK’ten bir ay önce geldi

Dicle Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Sabri Eyigün, sosyal tesislerinde daha önce içki satışı yapıldığını belirterek şunları söyledi: “Yaklaşık 1 ay önce YÖK’ten bir yazı geldi. Yazıda, ’Kampüs içerisinde eğitim ve öğretim verilen yerlerde, öğrenci yurtlarında, spor çalışmalarının yapıldığı yerlerde kesinlikle içki satışı yapılamaz’ şeklindeydi. Buna binaen biz de bir kaç üniversiteye sorduk. Diğer üniversitelerde uygulamaları sorduk ve bu çerçevede olduğunu gördük. Yani içki yasağının uygulanması konusunda bir tutarlılık gördük. Biz de YÖK’ün gönderdiği genelge çerçevesinde bu hafta başından beri içki yasağı uygulamaya başladık. Bu tamamiyle YÖK’ten gelen yazı üzerine ve diğer üniversitelerdeki uygulamaları gördükten sonra uygulamaya konmuştur.”

Yasak vakıf ve özel üniversitelerde de uygulanacak

Prof. Dr. Eyigün, YÖK genelgesinden sonra yaklaşık bir aydır uygulamaya koymadıklarını belirterek şöyle devam etti: “Diğer üniversitelerin bunu nasıl yorumladığına baktık. Farklı yorumlar da vardı. ’Kampüs içindeki hangi yerler buna dahildir’ şeklinde tartışmalar vardı. Bugün tekrar birkaç üniversiteyi aradık. Onlardaki uygulamanın da böyle olduğunu görünce, uygulama bu hafta başında başlamış oldu. YÖK’ten gelen yazı bütün üniversiteleri kapsıyor. Kampüs içindeki sosyal tesisler, eğitim ve öğretim yapılan yerlerden uzaksa farklı olabilir. Ama bizim sosyal tesislerimiz eğitim ve öğretim merkezi aynı zamanda. Açık yüzme havuzumuz var. Spor çalışmaları eğitimi ve kurslarımız orada yapılıyor. Bu tüm üniversiteler için geçerlidir. Vakıf ve özel üniversitelerini de kapsıyor.”

Şikayetler üzerine böyle bir karar alınmıştır

Bu konuda bazı şikayetler olduğuyla ilgili duyumlar aldıklarını ifade eden Prof. Dr. Eyigün, şöyle konuştu: “Eğitim ve öğretim yapılan yerlerde öğrenci spor dersinden çıkıp orada içki içebiliyor. Oradaki memur ’Ben sana içki vermem’ diyemez. Bu tarz şikayetler üzerine böyle bir karar alınmıştır sanırım. Bize ulaşan hiçbir tepki yok. Bizdeki uygulaması 3 gün oldu. Başka üniversitelerde daha önceden başlamıştı. Biz diğer üniversitelerdeki uygulamaları bekledik. Onlar uygulasın, biz daha sonra başlatalım istedik. Zaten bizim tesislerimizde çok fazla içki tüketilmiyor. Daha önce Diyarbakır’da çok farklı alanlar yoktu. Diyarbakır şu an çok gelişti, çok farklı sosyal tesisler var. Çok fazla kimse gelmiyordu ve ciddi bir talep yoktu. Bu anlamda bizde bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.”

(hürriyeteğitim)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.