banner

Milyonlarca kişi tehdit altında!
Alerji pek çok insanı tehdit ediyor. Ama içlerinden biri var ki, her geçen gün bu alerjiye yakalananların sayısı artıyor. Milyonlarca insan belki de bu tehlikenin farkında olamayabiliyor.

Alerji pek çok insanı tehdit ediyorHacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fuat Kalyoncu, dünyada kauçuk ağacı özü olan lateksi içeren ürünlere karşı alerjinin her geçen gün arttığını belirterek, ''Lateks ürünlerine temas yoğunluğu nedeniyle sağlık personelinde alerji daha sık görülür'' dedi.

Prof. Dr. Kalyoncu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, lateksin her gün artan oranda insan hayatına girdiğini, otomobil lastiği, balon, tıbbi eldivenler ve stetoskop gibi birçok tıbbi aletin bu maddeden yapıldığını söyledi.

Dünyada lateks alerjisinin giderek arttığına işaret eden Prof. Dr. Kalyoncu, şöyle konuştu:

''Lateks alerjisi, kauçuk ağacının özünden elde edilen ürünlere karşı gelişen bir tür aşırı duyarlılık reaksiyonudur. Bu, hayatı tehdit eden reaksiyona bile yol açabilir. Lateks ürünlerine temas yoğunluğu nedeniyle sağlık personelinde alerji daha sık görülür. Hastaneye sürekli gelmesi gereken ve sık müdahale edilen bazı hasta gruplarında da lateks alerjisine fazla rastlanır. Bu alerjiden kesin olarak korunmak mümkün değildir. Evlerde ve iş yerlerinde kullanılan tüm eşyaların lateks dışı maddelerden yapılması bugünün şartlarında da imkansızdır. Fakat alerjik olanların lateksle teması kesmesi gerekiyor. Tabi bu durum sağlık dışı meslek ve yaşam için kolay, bir doktor ya da hemşire için çok zordur. Çünkü tıbbi ürünlerin çoğunluğu lateks içeriyor.''

Lateks içermeyen ürünlerin pahalı olduğunu, her yerde de bulunmadığını vurgulayan Kalyoncu, her hastanede lateks dışı ürün bulmanın zor olması nedeniyle alerjik kişilerin aynı deprem çantası gibi kendilerine özel bir çanta hazırlamasının önerildiğini belirtti.

Kalyoncu, ''Eğer, böyle bir hastalığınız varsa mutlak suretle kendi canınızı kendiniz kurtaracaksınızdır. Lateksli bir hasta ameliyat olacaksa doktoru ve hemşirenin lateks içermeyen eldiven giymesi gerekli. O yüzden her ihtimale karşı çantanızda en az 10 çift eldiven bulunduracaksınız. Amerika'da bile her yıl birkaç kişi hayatını bu nedenle kaybediyor'' diye konuştu.

Lateks alerjisi olan kişilerin yüzde 20'sinde muz, kivi, kestane ve avokado gibi meyveleri yerken ağız içlerinde alerjik belirtiler olabildiğini ifade eden Kalyoncu, kişilerin bazı meyvelerden uzak durması gerektiğini söyledi.

(habertürk)

Kalyoncu, lateks alerjisinin astımı ve egzamayı da tetikleyebileceğinin unutulmaması uyarısında bulundu.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.