banner

Üniversite öğrencileri yemek zamlarını protesto etti
İstanbul Üniversitesi öğrencileri, 1 Ekim’de başlayan yemek zamlarını yemekhane girişinde ‘imece’ usulü yemek dağıtımıyla protesto ettiler.

İstanbul Üniversitesi’nde öğrenci yemekhanelerinde uygulanmaya başlanan yüzde 85’lik zam, Beyazıt kampüsünde öğrenciler tarafından protesto edildi. Yemekhanenin girişine “Yemekhanede Boykot Var, İstanbul Üniversitesi Öğrencileri” yazılı afiş asan grup, Rektör Prof. Dr. Yunus Söylet ile üniversite yönetimi aleyhine sloganlar atarak, boykota destek çağrısı yaptı. Boykota katılan öğrencilere ücretsiz sandviç dağıtımı yapan, aralarında Öğrenci Kolektifleri, TKP, EHP, DİP, Gençler Meydana İnsiyatifi’nin de yer aldığı ‘yemekhane boykot komitesi’ adına, “Zammı yemiyoruz, siz de yemeyin, bu boykota katılın zamları geri çektirelim. Hep birlikte olursak başarabiliriz” açıklaması yapıldı.

Rektörlük el attı

Açıklamanın ardından İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Ayçiçeği, boykotun yapıldığı alana gelerek öğrencilerle görüştü. Rektör yardımcısının, öğrencilerden konuyla ilgili bir heyet oluşturarak rektörlüğe gelmelerini istediği öğrenildi.

Protestolar geçtiğimiz hafta başladı

Yemekhane protestolarının ilki, geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Atatürkçü Düşünce Kulübü öğrencileri tarafından Beyazıt kampüsü İktisat Fakültesi EK1 binası önünde yine ücretsiz yemek dağıtımıyla gerçekleşmişti.

Zamlar geri çekilene kadar buradayız

İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü 2. sınıf öğrencisi Uğur Can, boykotun zamlı tarifenin uygulamaya sokulduğu günden bu yana sürdüğünü, geri alınana kadar da devam edeceğini söyledi. İktisat Fakültesi İktisat Bölümü 3. sınıf öğrencisi Utku Çaybaş da, rektör yardımcısının kendilerini ikna etmeye çalıştığını ancak vazgeçmeyeceklerini söylediklerini ifade etti. Çaybaş, “Rektörle görüşme için arkadaşlarımızı gönderdik. Onlardan gelecek habere göre hareket edeceğiz” dedi.

(hürriyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.