banner

SBS yerleştirmede çocuklar kandırıldı mı?
Akşam Gazetesi Yazarı Turgay Polat bugünkü köşesinde SBS sınavı, üniversite sınavı ve 4+4+4 sistemiyle ilgili konulara yer verdi İşte o yazı

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba... Bu sayfaları ve sizleri çok özledim. 'Neden yoktunuz?' sorusuna cevap vermeyeyim isterseniz. Daha sonraki yazılarımda nasıl olsa yazarım. Bugün ne yazayım diye düşünmedim bile. Çünkü konu çok... Dershanelerle ilgili gelişmeler, YÖK'ün kararları, SBS sonrası okullarda yaşanan kontenjan sorunları, SBS kalkacak mı? Üniversite sınavı nasıl olacak? Yeni 4+4+4 ne oldu? Konu çok anlayacağınız. Ama ben bugünkü yazımı SBS sonrası yerleştirme sistemi sonrasında oluşan durumlara ayırdım.

SBS yapıldı, sonuçlar 8 Temmuz'da açıklandı. Ama sonuçlar açıklanırken tercihlerin bu yıl Ağustos ayında yapılacağı, yedek yerleştirme işlemlerinin 12 gün süreceği ve bu işlemden sonra okullarda boşluk kalmayacağı söylendi. Ben o günlerde MEB'i arayarak bunun yanlış olduğunu belirttim de dinleyen kim? Neyse Ağustos'ta tercih yapıldı, sonuçlar açıklandı. Sonuçlarda yedek sıralar da açıklandı. Buraya kadar her şey normal... Sonra 1. yerleştirme sonrası kayıtlar yapıldı. Her zamanki gibi okullarda boş kontenjan kaldı. Neden mi? Çünkü çocuklar hem özel okullara hem de Anadolu liselerine aynı anda kayıt yaptırdıkları için 1. yerleştirme ve kayıt dönemi sonunda okullarda boşluk az oluştu. Bir de Anadolu lisesi tercihleri yapıldığında özel okullar taban puanlarını açıklamamıştı. Bu yüzden çocuklar ve aileleri iki alternatifi de kullandılar.

OKULLAR BOŞ KALDI

Sonra yedekler başladı, o kadar komik bir sistem ki yedek yerleştirilen çocuklara üç gün süre veriliyor. Üç günün sonunda kayıt olmuyorsa silinip yerine sıradaki alınıyor. Bu işlem 12 gün sürdü. Sonuçta bir anaokulu çocuğunun yapacağı hesabı MEB'de bu işle ilgilenenler yapamadığı için okullar boş kaldı. Boş kalan kontenjanlar her yıl ilan edilirken bu yıl ilan edilmedi ve sistem hemen kapatıldı. Boş kontenjanları istememize rağmen MEB vermedi. Bekledik 1 Ekim'de okullar arası nakiller başladı. O da ne, yedek yerleştirme sonucunda 30 boş kontenjanı olan okulda boşluk '0' görünüyor. Döndük, MEB'e sorduk. Yanıt yok. Okula sorduk. Cevap ne biliyor musunuz? 'SINIF KAPATTIK' yani 180 öğrenci alacaktık, bunları almayı beceremedik, biz de sınıfları azalttık.

Örneğin Cağaloğlu Anadolu Lisesi 180 öğrenci alacaktı. Yerleştirme sonucunda 149 öğrenci aldı. Normalde bu okulda 31 açık oluşmuştu yani bu okula 31 öğrenci daha alınabilirdi. Ama ne yaptılar? Kontenjanı 150'ye düşürüp okulu dolu gösterdiler.

Şimdi soruyorum: 3 yıl boyunca 6.sınıfta, 7.sınıfta, 8.sınıfta SBS yaptınız. Küçücük çocuklar hafta içi, hafta sonu, gece gündüz bu sınavlara çalıştılar. Puan aldılar ama sizin beceriksizliğiniz yüzünden istediği okula girebilecekken giremediler. İstanbul İzmir ve Ankara'da yedek yerleştirmeler sonucunda okullar açıldığında kalan boş kontenjan tam 4.850 idi. Yani sadece bu üç ilde beş bin öğrenci daha Anadolu liselerinde okuyabilecekken yanlış yerleştirme sistemi sonucu okuyamadı.

Peki, hata nerde idi? Birincisi yerleştirme işleminin Ağustos ayına kaydırılması süreyi çok kısalttı. İkincisi yedek yerleştirmede üç gün süre yerine 1 gün yeterliydi. Üçüncüsü okullar dolmadıysa son bir yerleştirme daha yapılmalıydı. Dördüncüsü özel okullarla Anadolu liselerinin yerleştirme takviminin farklı olmasından dolayı Anadolu liselerine yerleşen çocukların özel okullardan burs alıncaya kadar bu okulları kullanmasıydı. Daha bir sürü şey sayabilirim ama sonuçta MEB bu yıl birçok öğrencinin hakkını yemiştir. Bu yaptığı anlaşılmasın diye de okullarda sınıf kapatarak kamuoyundan bu hatasını gizlemeye çalışmıştır. MEB kamuoyuna bir açıklama yapmalı ve bu küçücük çocuklardan özür dilemelidir.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.