banner

Antalya yabancı öğrencilere ev sahipliği yapıyor
Milyonlarca yabancı turist ağırlayan Antalya, aynı zamanda Ruslar ve Almanlar başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından yabancı öğrenciye ev sahipliği yapıyor.

yabanci ogrenciŞehirde 955’i devlet okulunda, bin 223 yabancı uyruklu öğrencinin bulunuyor. Brezilya’dan ABD’ye, Afganistan’dan İran’a birçok ülkeden talebeye rastlanmak mümkün. Öğrenciler arasında Suriyeli, Ermeni, Japon, Polonyalı, Filipinli bile var. Kiminin annesi kiminin babası yabancı. Kimi aşk, kimi ise geçim konulu bir hayat hikayesinin kahramanı. Onları buluşturan ortak payda ise yabancı olarak yaşadıkları Türkiye’de eğitimlerini devlet okulunda sürdürmeleri. Zar zor ya da bir çırpıda öğrendikleri Türkçeleriyle konuşurken, aslında bu ülkeye sadece isimlerinin yabancı olduğu anlaşılıyor.

Şakaları bile yerlileşen yabancı öğrencilerin güçlük çektikleri konu tahminlerin biraz ötesinde. Onları zorlayan şey yabancısı oldukları Türk ve inkılap tarihi dersleri. Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü verilerine göre şehirde 608’i erkek, 615’i kız bin 223 yabancı öğrenci var. Sırasıyla Kazakistan, Rusya Federasyonu, Almanya, Azerbaycan, Kırgızistan’dan en çok öğrencinin eğitim gördüğü şehirde bir öğrenci ise vatansız.

Eğitimini Antalya’da devam eden çocuklardan biri 14 yaşındaki Moldovalı Ana Cruglıco. Dokuzuncu sınıf öğrencisi Ana, beş yaşından beri Türkiye’de yaşıyor. Okul öncesi eğitimini ülkesinde tamamlayan Ana, “Birinci sınıfa başladığımda çok zor geldi. Hemen hiç Türkçe bilmiyordum. Sonra insan alışıyor. Buradaki insanlar iyi davranıyor.” diyor. Yabancı öğrencilerden biri de Ermenistan vatandaşı olan Narek Meliksetyan. 16 yaşındaki bu Ermeni genci bir yıl önce Antalya’ya gelmiş. Ailesi kuyumculuk yapan Narek, “Sıfırdan Türkçe öğrenmek çok zor oldu. Arkadaşlarım çok yardım ettiler ve Türkçe öğrettiler. En zor dersler; edebiyat, Türkçe ve tarih.” ifadelerini kullanıyor. Kimliğinde Pembegül Öztürk yazan Sara Takeno, anne tarafından Japon. 18 yaşında genç bir kızın geçmişe ait hatırladığı tek ise ‘Çekik göz’ diye dalga geçilmesi. 12. sınıfa devam eden Kırgız öğrenci Adeliya Mratapona ise iç mimar olmak istiyor. Öğrencilerin aileleri de eğitimden memnun. Kırgız Adeliya’nın annesi Güliya Garipova, “Adela’yı burada Rus okuluna gönderebilirdik. Ancak burada yaşayacaksan Rus okulu yerine Türk okuluna gönderme kararı aldık.” diyor. Aileler çocuklarının olduğu kadar birbirlerinin de en büyük yardımcısı. Zaman zaman yaşanılan zor durumlarda birbirlerine destek oluyorlar. Anzhelika Meliksetyan, diğer velilerle görüşüp birbirlerine yardımcı olduklarını dile getirirken durumu en güzel Julia Yıldırım’ın sözleri özetliyor: “Çocuklar 14-15 yaşında. En zor zamanları. Velilerle sohbet ediyoruz, çay içiyoruz. Allah’a şükür çok memnunuz.”

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.