banner

Ankara'ya giriş yok
Ulus’taki 1. Meclis önündeki 29 Ekim kutlamasına katılmak için farklı şehirlerden yola çıkan otobüsler Ankara Valiliği’nin yasağına dayanılarak, ‘milli güvenlik’ gerekçesiyle polis tarafından durduruldu

Ulus’taki Cumhuriyet Bayramı kutlaması için çeşitli illerden Ankara’ya gelenleri taşıyan otobüsler, geldikleri illerde valiliklerin emriyle polis tarafından durduruldu. İl valilikleri tebligatnamelerinde grupların  “milli güvenlik” gerekçesiyle engellendiği bildirildi.

29 Ekim yürüyüşü için Ankara dışından yola çıkmaya hazırlanan otobüsler, dün, hareket edemeden durduruldu. Otobüsler bir süre alıkondu. İl valiliklerinden TGB ve ADD merkezlerine iletilen tebliğlerde de, bugün 1. Meclis önünde toplanacak olan grupların “gösterişi yürüyüşü düzenleyeceğinin anlaşıldığı” belirtildi. Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenlemeye ilişkin usüllerin ilgili kanunda açıklandığı anımsatılan tebliğde, genel yollar ve parklar ile TBMM’ye 1 km uzaklıktaki alanlar içinde gösteri yürüşü düzenlenemeyeceği ifade edildi.

Yasak gerekçesi: Milli güvenlik

Tebliğde, “Bu eylemin gerçekleştirilmesi durumunda meydana gelebilecek istenmeyen olayların önüne geçilmesi, milli güvenlik, genel asayiş, kamu güvenliği ve düzeninin bozulmasının engellenmesi, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla, Ankara Valiliği’nin kararı ile yürüyüşün yasaklandığı bildirilmiştir” dendi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Dairesi kodu ile hazırlandığı öğrenilen tebliğlerin, Gaziantep, Adana, Afyonkarahisar, Yalova, Gölcük, Aksaray, Kahramanmaraş, Ceyhan, Samsun ve Bolu’daki ADD ve TGB şubelerine iletildiği öğrenildi.

(milliyet)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.