banner

Bakan Dinçer'e ‘burs paraları’ nerede sorusu
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e CHP Milletvekili Ağbaba tarafından verilen soru önergesinde Devlet Parasız Yatılılık Ve Bursluluk Sınavı’nı kazananlara burs paralarının ödenmediği sorusu yöneltildi.

CHP Milletvekili Veli Ağbaba, Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavını kazanıp, burs parası alması gereken öğrencilere aylardır burs paralarının ödenmediğini belirterek “burs paralarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bankalarda işletildiği iddiaları doğru mudur?” diye sordu.

Ağbaba’nın soru önergesi metni şu şekilde;

Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavını kazanan başarılı öğrencilere 3 ayda bir ödenmesi gereken burs paralarının ödemesi konusunda uzun zamandır sıkıntılar yaşanmaktadır. Burs alan öğrenciler ve aileleri paraların zamanında ödenmemesi nedeniyle mağdur olmaktadır.

Bu çerçeveden hareketle;

1-      PYBS’ye göre Malatya ilinde ve Türkiye genelinde kaç öğrenciye burs verilmektedir? Devlet tarafından ödenen burs miktarları illere göre ne kadardır?

2-      Bursluluk sınavını kazanan öğrencilere hangi tarihlerde burs paraları ödenmektedir? 2011 ve 2012 yıllarında burs paralarının öğrencilere ödendiği tarihler nelerdir?

3-      PYBS’ye girerek burs almaya hak kazanan öğrencilere , 3 ayda bir ödenmesi gereken paraların , bazen 4 bazen 5 ayda bir ödendiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise gecikmenin sebebi nedir?

4-      3 Ayda bir ödenmesi gereken burs paralarının Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bankalarda işletildiği iddiaları doğru mudur? Bakanlığınızın burs paralarını yatırdığı banka var mıdır? Var ise burs paralarından elde edilen gelir ne kadardır? Bu gelir nerelerde kullanılmaktadır?

5-      Maddi durumu iyi olmayan öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak için  sabırsızlıkla beklediği burs paraların ödemesinin geciktirilmesi Bakanlığınız tarafından nasıl değerlendirilmektedir?

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.