banner

Bakan Dinçer 'çadırda eğitim' için ne dedi?
Dinçer: Çadırda eğitim haberleri yalan ve düzmece

Plan Bütçe Komisyon toplantısında, Milli Eğitim Bakanlığı bütçe görüşmelerinde, Ömer Dinçer’e Batman’da bir köy okulunda çadırda yapılan eğitim haberleri hatırlatıldı. Bakan Dinçer, haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Bakan Dinçer bu haber için ne dedi?Günlerdir manşetlerden düşmeyen, Batman'ın Sason İlçesi'ne bağlı Çağlı Köyü'nün 17 öğrencili çadırda yapılan eğitim haberine Bakan Dinçer tepki gösterdi haber için, “yalan, düzmece” ifadesini kullandı

O haber için tıklayın

Radikal'in haberine göre, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’ndaki Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi görüşmelerinde “biberon-emzik” tartışması yaşandı. Okula başlama yaşının 60 aylıklara kadar çekilmesine gönderme yapmak için Komisyon’daki görüşmelere emzik, biberon ve önlük getiren ve oturduğu masanın üstüne koyan CHP ’li Ferit Mevlüt Aslanoğlu’na AKP ’li milletvekilleri “Çocukça davranıyorsun” şeklinde laf attı. Aslanoğlu, sözün geri alınmasını istedi. CHP’lilerin oturduğu sıraların arkasına büyütülerek asılan çadırda eğitimle ilgili bir haber nedeniyle Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ’in “Yalan, düzmece; her gördüğünüze inanmayın” çıkışı yaptı.

Komisyondaki Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinin başında CHP’li Aslanoğlu ile bir sivil polis arasında tartışma yaşandı. Bakan Dinçer salona gelmeden önce salon dışına çıkan Aslanoğlu, bu sırada bir polisin telsizden “İçeride 4 afiş asılı” diyerek amirine bilgi verdiğini duydu. Aslanoğlu bu polise, “Ayıp ayıp, nedir bu ya... Git yırt o afişleri o zaman” diyerek tepki gösterdi. Daha sonra komisyonda söz alan Aslanoğlu, “Burada bir polis gelmiş burayı kontrol ediyor telsizle afiş asmış diye bilgi veriyor. Burası polis devleti değil. Bu ülkenin sorunlarını bazen sözle bazen görselle yapıyoruz. Hepimiz en iyisini istiyoruz. Bunlar sadece hatırlatmadır” dedi.

4+4+4 tartışması kaldığı yerden

Eğitim bütçesiyle ilgili görüşmeler, bu yılın eğitimle ilgili en öncelikli gündem maddesi olan ‘4+4+4’ eğitim sistemi tartışmalarının kaldığı yerden devamıyla başladı. CHP’liler sistemin erken yaşta çocukların okula başlatılması ve okulların fiziki durumlarını simgeleyen simge ve görsellerle salona geldi. CHP’li Aslanoğlu, komisyona biberon, emzik, önlük ile gelirken, oturduğu masaya “Bakanlık bütçesinde biberon, önlük ve emzik ödeneği var mı” yazısı astı. CHP’li milletvekillerinin sıraların arkasındaki duvara, birkaç gün önce gazeteler yansıyan Batman Sason’daki çadırda eğitim haberinin kupürleri asıldı. Bakan Dinçer, yerine geçmeden önce CHP’lilerle tokalaşırken, Aslanoğlu, “Sayın Bakan nedir bu görüntü” dedi. Dinçer, “Her gördüğünüze inanmayın, Sayın Aslanoğlu lütfen siz hiç inanmayın” dedi. Dinçer, bütçe konumuyla ilgili konuşma sırasında da konuya değinerek, haberin doğru olmadığını savunarak, söz konusu köyde, köylüler arasındaki rekabet nedeniyle böyle bir görüntünün gündeme taşındığını dile getirdi. Dinçer, “Taşımalı eğitime karar vermişiz. İçeride birileri kendi brandalarıyla birkaç çocuğu alıp istismar ederek düzmece haberler duyurdular. Bu tip haberlerin zamanı geçti. Benim umurumda bile değil. Eğitim sisteminin başarılı bir şekilde devam ediyor. Çamurun izi de kalmayacak” dedi.

Çocukça davranıyorsun

Görüşmelerin başlamasıyla tartışma CHP ve AKP milletvekilleri arasında devam etti. Aslanoğlu’nun biberon, emzik ve önlükleri göstererek konuşmak istemesi üzerine AKP’li Necdet Ünüvar, “Çocukça davranma. Yakışıyor mu? Bu kafayla devam et” dedi. Aslanoğlu, “Ne yakışmıyor. Ödenek koyun diyorum. Sen kendi kafanı kendine sakla. Çocukça kelimesini de geri alın” diye karşılık verdi. Komisyon Başkanı AKP’li Lütfi Elvan “Bunun yolu yöntemi bu değil” diye Aslanoğlu’nu eleştirdi. Bu sırada söz alan AKP’li Ünüvar, “Hakaret olarak birşey demedim. 5 yaşında biberonla okula giden çocuk yok. ‘Çocukça’ kelimesini hakaret olarak aldıysanız özür diliyorum. Hakaret olarak söylemedim ama ben. Yapılan çocukça, ana muhalefete yakışmıyor” dedi.

(radikal)

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.