banner

‘Çocukların her alanda etkin olmalarını önemsiyoruz’
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, çocuklara özgür ortamlar sağlayarak yeteneklerini kullanmalarını, sanatta ve her alanda etkin olmalarını çok önemsediklerini belirtti.

Bakan Şahin, 20 Kasım ''Dünya Çocuk Hakları Günü'' dolayısıyla MEB Şura Salonu'nda düzenlenen Çocuk Hakları Festivali'nin açılışını yaptı.

Festivalde, 81 ili temsilen bin 200 katılımın olduğu ''çocuk hakları'' konulu resim, şiir, kompozisyon ve kısa film yarışmasında dereceye giren çocuklar da yer aldı.

Bakan Şahin, açılıştaki konuşmasında geçmiş ve gelecekte büyük önem taşıyan çocuklara millete ait değerleri ve kültürü öğretmenin önemine işaret etti.

Çocuklara büyük bir medeniyetin ve çok kültürlü bir tarihin tüm zenginliklerini vermekle küreselleşmenin de yönetilir hale geleceğini ifade eden Şahin, ''Öbür türlü küreselleşmeyi yönetemeyiz. Bize ait yerel değerleri geleceğe taşımak zorundayız. Kültür kimliğimizdir. Çocuklara özgür ortamlar sağlayarak, yeteneklerini de kullanmalarını, sanatta ve her alanda etkin olmalarını çok önemsiyoruz. Evlatlarımızın her alanda dünyayla rekabet edecek şekilde gelişmesine önem veriyoruz'' diye konuştu.

Bakan Şahin, festivalde illere özgü yöresel yemeklerin ve kıyafetlerin sergilendiği stantları çocuklarla birlikte gezdi. Yemeklerden tadan ve yanındaki çocuklara da ikram eden Şahin'e çeşitli hediyeler verildi.

Bakan Şahin, festival alanına kurulan çadırda geleneksel oyunları oynayan çocukları da bir süre seyrederek, festivalden ayrıldı.

Çocuk Hakları Festivali, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül ve Bakan Şahin'in katılacağı ve 81 ili temsilen bin 200 çocuğun katıldığı ''çocuk hakları'' konulu resim, şiir, kompozisyon ve kısa film yarışmasında dereceye giren çocuklara ödüllerinin verileceği bu akşamki törenle sona erecek.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.