banner

DES’in 4+4+4 araştırması sonuçlandı
Demokrat Eğitimciler Sendikası'nın 4+4+4- Yeni eğitim Modeli Hüsran mı, Başarı mı araştırması sonuçlandı.Araştırmaya katılanların yüzde 46.8’i, 60 ayın okula başlamak için uygun yaş olduğunu belirtirken, yüzde 59,3’ü Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in performansını beğendiğini söyledi.

Yeni eğitim sisteminin uygulanmasını başlamasının üzerinden geçen iki aylık süre sonunda gerçekleştirilen araştırmaya göre velilerin büyük bir çoğunluğu, sistemi olumlu bulduklarını açıkladı. Demokrat Eğitimciler Sendikası'nın, "4+4+4 -Yeni Eğitim Modeli Hüsran mı, Başarı mı?" başlıklı araştırması sonuçlandı. Sendika tarafından bin 237 denek kişiyle VOX Medya tarafından yapılan araştırmada, çok ilginç veriler ortaya çıktı. Araştırmaya katılanların yüzde 46,8'i okula başlama yaşı olarak 60 ayı uygun bulurken, yüzde 59,3'ü Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in performansını beğendiğini söyledi. Araştırma, velilerin yüzde 74.2'sinin bu sistem hakkında önceden bir bilgi sahibi olmadığını ortaya koyarken, yüzde 82.1'i bilgileri medya kanalıyla aldığını ifade etti. Yeni sistemde iyi bir eğitim beklemediğini söyleyenlerin yüzde 56.9'u yanıldığını belirtirken, iyi bir eğitim bekleyip, yanılmadığını söyleyenlerin oranı yüzde 82.4 oldu. Velilerin yüzde 61.2'si en başta uyum sağlayamayan çocuklarının, şimdi uyum sağladığını kaydetti. Bakanlığın, 4+4+4 eğitim sistemini raya oturtacağına inanların oranı yüzde 48.6 olurken, bu sistemin İmam Hatipler ve din eğitiminin önünü açmak için yapıldığını düşünenlerin oranı yüzde 62.1.

"Sistem oturmaya başladı"

Araştırmadan çıkan sonuçları değerlendiren DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, yeni eğitim yılıyla birlikte uygulamaya giren 4+4+4 eğitim sistemine geçişte yaşanan bazı sorunların ve uygulamaya dönük aksaklıkların zamanla çözüldüğünü ve sistemin oturmaya başladığını söyledi. Sendikalarının önerisiyle 18. Milli Eğitim Şura kararı haline gelen 12 yıllık zorunlu eğitim sisteminin, bazı yanlış uygulamalarına rağmen Türkiye'nin sorunlu eğitim sisteminin vazgeçilmezi olacağını söyleyen ve yapıcı eleştirilerle desteklemeye devam edeceklerini söyleyen Avcı, "4+4+4 ile Türkiye, ihtiyaç ve şartları doğrultusunda demokratik, ve pedagojik bir eğitim sisteminin altyapısını hayata geçirmiş olacaktır. Eğitim sisteminde cesur devrimler gerçekleştiren Bakan Ömer Dinçer'in eğitim sistemini çağdaş ülkeler düzeyine ulaştırması için daha büyük reformlar yapması gerekiyor" dedi.

Yaşar Özay-Sabah

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.