banner

Dinçer’den öğretmen açığı açıklaması
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, katıldığı ‘İstanbul Toplantıları’ konulu programda öğretmen atamalarına değinerek, 120 bin öğretmen daha alındığında öğretmene ihtiyaç kalmayacağını bunun da birkaç yıl içerisinde tamamlanacağını belirtti

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, İstanbul Suriçi Grubu Derneği tarafından Barcelo Eresin Topkapı Otel'de düzenlenen ''İstanbul Toplantıları'' konulu programa katıldı. Bakan Dinçer, programda yaptığı konuşmada eğitime yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Sistemde uygulanan strateji doğruysa uygulamalar ve programların önem kazandığını belirten Bakan Dinçer, “Türkiye'de eğitim stratejisi neredeyse 40-50 yıldır hiç değişmedi. Şu anda eğitim stratejisini değiştirdik. Gelişmiş ülkelerde ortalama eğitim yılı 12 iken, Türkiye'de 6,12’dir. 2009'da orta öğretim seviyesinde okullaşma oranının dünya ortalaması yüzde 88 iken, Türkiye'de 2011'de yüzde 68’dir. Sadece okullaşma oranları kıyaslandığında bile küresel dünya ile Türkiye arasındaki mesafe görülüyor. Eğer rekabette avantaj sağlamak istiyorsak zorunlu eğitimi 12 yıla çıkartmamız gerekiyordu'' dedi.

1980'lerden sonra eğitim sisteminde bütün dünyanın arz odaklı yapılanmadan talep odaklı yapılanmaya geçtiğini belirten Dinçer, “Artık talep odaklı bir eğitim var. Eğitilmiş insana piyasa ihtiyaç duyuyor. O zaman o talebe göre eğitim verilmelidir. Eğitimi kim istiyor çocuklar, o halde onların üzerinden onların talepleri göz önüne alınarak eğitim verilmelidir” diye konuştu.

Eğitimde dünya ile Türkiye arasındaki mesafeyi kapatacak değişikliklere ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Dinçer, “Şimdiye kadar biz devlet olarak çok otoriter bir tarzla eğitim sisteminin nasıl olması gerektiğini belirliyor ve onu da halk için uygun ve yararlı görüyorduk ve bunu herkese sunuyorduk. Herkes bizim belirlediğimiz tek tip bir eğitim almak zorundaydı. Şimdi biz eğitim sistemini demokratikleştirmeye ve esnekleştirmeye çalışıyoruz. Bunu 4+4+4 sistemi, ‘Okullar Hayat Olsun Projesi', kılık kıyafet yönetmeliği ve bazı derslerin kaldırılması gibi düzenlemelerle yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Dinçer, eğitimde zihniyet değişimi yapmaya çalıştıklarını ifade ederek, eğitimin 12 yıla çıkarılması ve 4+4+4 ile kademeli hale getirilmesinin eğitim sisteminin esnekleştirilmesi ve demokratikleştirilmesi, 'Okullar Hayat Olsun Projesi'nin okulların fiziki mekanlarının kullanımının demokratikleştirilmesi anlamına geldiğini söyledi. Bakan Dinçer, şu anda 730 bin civarında öğretmen istihdam edildiğine işaret ederek, ''Eğer ilkokul, ortaokul ve lisede okullaşma oranları yüzde 100'e çıkarsa, bizim 120 bin öğretmene ihtiyacımız olacak. Çünkü bu sene aldığımız öğretmenlerle norm kadro doluluk oranı yüzde 85'e çıktı. Daha önceki yıllarda bu oran yüzde 65, yüzde 60 civarındaydı. Son 2 yılda aldığımız öğretmenlerle bu oran yüzde 85'e çıktı. Hatta Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bu oran yüzde 90'ın üzerinde” dedi.

120 bin öğretmen daha alındığında öğretmene ihtiyaç kalmayacak

120 bin öğretmen daha alındığında öğretmene ihtiyaç kalmayacağını kaydeden Dinçer, bunun da birkaç yıl içerisinde tamamlanacağını bildirerek, daha sonra emekli olan öğretmen ne kadarsa o kadar öğretmen alınarak eksikliğin tamamlanacağını söyledi. Bakan Dinçer, “Tablet ve tahtaların Türkiye'de üretimiyle ilgili bütün hazırlık çalışmaları yapıldı. Zaten tahtaları Türkiye'de üretmeye başladık. Tabletleri de Türkiye'de üretecek şekilde yakında ihalesini yapıyoruz. Bu yıl Türkiye'de ne kadar lise varsa tamamına akıllı tahta döşedik. Tam 85 binden fazla akıllı tahta döşendi. Önümüzdeki yıl ne kadar geri kalan lise varsa, meslek lisesi, imam hatip lisesi ve benzeri varsa tamamına döşeyeceğiz. Muhtemelen yeni yılın ilk 3 ayında 11 milyon tablet için de ihale yapacağız” diye konuştu

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.