banner

Bakan Dinçer’e ‘Zazaca’ tepkisi
Mardin Artuklu üniversitesi (MAÜ) Rektör Yardımcısı ve Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in, Zazaca'nın Kürtçe'den farklı bir dil olarak öğretileceği açıklamasına tepki gösterdi

kadriyildirimGeçmişi 800 yılla dayanan akademik verilere göre Zazaca’nın, Kürtçe’nin bir lehçesi olduğunu belirten Prof. Dr. Yıldırım, Bakan Dinçer’in açıklamalarından sonra kendisi ile görüşmek için randevu talebinde bulunduğunu, cevap gelmeyince bu konuda hazırladıkları bir makaleyi Milli Eğitim Bakanlığı ’na gönderme kararı aldıklarını söyledi.

MAÜ olarak Zazaca’ya büyük hizmet ettiklerini belirten Prof. Dr. Yıldırım, Kürtçe’nin seçmeli ders olarak okutulması kararının ardından ders kitabı hazırlamak istediklerini, Kurmanci ve Zazaca olmak üzere ders kitabı hazırladıklarını, hazırlanan 5’inci sınıf Kürtçe kitabının bütün Türkiye ’de okutulduğunu söyledi.

’BAKAN SEMPOZYUM DÜZENLETSEYDİ’

Bilimsel bir rapor hazırladıklarını ve raporda yaklaşık 800 yıldan beri yazılan kaynaklarda Zazalar Kürtlerin bir kolu, Zazaca da tıpki Kurmanci, Sorani, Gorani, ve Lori gibi kadim Kürtçe’nin bir dalı olarak kabul edildiğini kaydeden Prof. Dr. Yıldırım şöyle konuştu:

"Sayın bakanımız bu hükmü vermeden önce keşke şunları söyleseydi; ’Arkadaşlar ben konunun uzmanı değilim. En iyisi ben objektif bir sempozyum düzenleteyim. Kim bu konuda ne düşünüyorsa belgelere dayandırmak şartıyla bu sempozyumda tebliğini sunsun. Ortaya çıkacak olan bilimsel sonuca göre bir karara varacağız.’ Zira eğer böyle bir bilimsel veri ortaya çıkmadan, önümüzdeki yıl Zazaca Kürt dilinden ayrı tutulursa, hem Zaza’ların kendi aralarında hem de Zaza’lar ile öbür lehçe konuşçuları arasında ileride telafisi mümkün olmayan sürtüşmelere yol açacaktır."

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.