banner

Gün geldi devran döndü!
Almanya'daki gurbetçi işçilerin Türk ekonomisini dövizle destekleme dönemi sona erdi. Artık Almanya'da eğitim almış Türk gençler, Türkiye'de kazandıkları parayı, ailelerini desteklemek için bu ülkeye gönderiyor.

Yıllarca enflasyon baskısı altında yaşayan Türk ekonomisine en büyük destek Almanya'da yaşayan gurbetçilerden gelmişti. Almanya'da çalışan Türk işçiler, gönderdikleri dövizle hem Türkiye'deki ailelerinin geçimini sağladılar hem de Türkiye'ye döviz kazandırdılar.

Euro Bölgesi'ndeki ekonomik kriz ve Türk ekonomisinin son yıllarda hızlı yükselişi Almanya ile Türkiye arasındaki "nakit" para transferi dengesini tersine çevirdi.

Almanya'da iyi eğitim almış ancak iş bulmakta zorlanan Türk gençler, çalışmak için Türkiye'ye geliyor. Gençler Türkiye'de kazandıkları paranın bir kısmını ise, ailelerine destek vermek için Almanya'ya gönderiyor.

Haberin devamı için tıklayın

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.