banner

SGK, meslek kodu denetimine başlıyor
SGK, nisan ayında ''meslek kodu'' denetimine başlayacak

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, ''meslek kodu'' uygulamasıyla işletmelerin çalışanlarına ne kadar ücret ödediğini öğreneceklerini belirterek, ''Nisandan önce tüm işletmelerimize çağrıda bulunuyorum, lütfen ödenen ücretleri gözden geçirelim ve ödediğimiz ücreti beyan edelim'' dedi.

Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2008'den itibaren kayıt dışılığı önlemek için önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

2008 yılından itibaren aktif sigortalı sayısının 3,5 milyon civarında arttığına dikkati çeken Acar, gelinen noktada 1 milyon 435 bin kayıt dışı çalışanın kayıt altına alındığını vurguladı.

Meslek kodu uygulamasının kayıt dışılıkla mücadelede çok önemli olduğunu anlatan Acar, işletmeler için 5 bin 200 civarında meslek kodunun prim hizmet belgeleriyle beyan edilmesini zorunlu hale getirdiklerini dile getirdi.

Acar, işletmedeki çalışanların mesleki statülerine göre sınıflandırılacağını belirterek, ''Daha önce çalışanlar olarak beyan ediliyordu ama artık tüm çalışanlar görevlerine göre isimlendirilecek'' dedi.

Acar, sözlerini şöyle tamamladı:

''Bu sayede işletmelerin gerçek manada çalışanlarına ne kadar ücret ödediğini öğreneceğiz. Nisandan itibaren bunun denetimlerine başlıyoruz. Nisandan önce tüm işletmelerimize çağrıda bulunuyorum, lütfen ödenen ücretleri gözden geçirelim ve ödediğimiz ücreti beyan edelim. Asgari ücretten ödeme yapılmadığı takdirde asgari ücretten beyan edilen ücretler varsa bunları gerçek durumlarıyla beyan edelim. Nisandan itibaren teftişlerimiz başlıyor. Bu denetim programında meslek kodu konusunda çalışma yapacağız. İşletmelerimiz bir an önce durumlarını düzeltsin.

2008 reform sürecinden sonra asgari ücretten beyan edilen ücretlerin tutarı yüzde 61'den yüzde 41'e düşürüldü. Bunu olması gereken orana indirmek için çalışıyoruz. Gerçekten kayıt dışı sorununu çözdüğümüz zaman sosyal güvenlik açıklarını da kapatmış olacağız.''

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.