banner

Artık üniversiteler de patent alabilecek
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yeni düzenlemeyle üniversitelerin kurumsal patent sahibi olabileceklerini belirterek, artık TÜBİTAK enstütilerinin gerektiğinde yüksek lisans ve doktora verebileceğini söyleyerek, bu yıldan itibaren Teknopakların'da üniversiteler gibi sıralamaya tabi tutulacağını açıkladı.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Üniversite Sanayi İşbirliği Bölgesel Toplantısı"na katıldı. Toplantıda konuşan Ergün, Türkiye'nin içinde bulunduğu  noktada ya patinaj yapacağını ya da sıçrama yaparak yoluna devam edeceğni söyledi. Cumhuriyetin ilk yıllarında ideolojik olarak özel sektörün önünün sanayide açılmadığını belirten Ergün, yeni düzenlemeyle üniversitelerin kurumsal patent sahibi olabileceklerini belirterek, artık TÜBİTAK enstütilerinin gerektiğinde yüksek lisans ve doktora verebileceğini söyleyerek, bu yıldan itibaren Teknopakların'da üniversiteler gibi sıralamaya tabi tutulacağını açıkladı. 

Gebze'de bulunan TÜBİTAK'a bağlı Türkiye Sevk ve İdare Enstitüsü'nde (TÜSSİDE), "2023'E On Kala Ar-Ge ve Yenilikte Doğu Marmara", "Üniversite Sanayi İşbirliği Toplantısı" gerçekleştirildi. Toplantıya Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Bilim Sanayi ve Üeknoloji Bakanlığı Müsteşarı Ersan Aslan ve Kocaeli, Bolu, Sakarya, Düzce ve Yalova'dan valiler, belediye başkanları ve üniversite yöneticileri katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Ergün Türkiye'nin içinde bulunduğu  noktada ya patinaj yapacağını ya da sıçrama yaparak yoluna devam edeceğini belirterek şöyle konuştu:

"153 milyar dolarlık ihracat orta düzeydir, 800 milyar dolarlık milli gelir orta düzeydir, fert başına 11 bin dolarlık milli gelir orta gelir düzeyidir. Demokrasimiz, insan haklarımız, hukukumuz, özgürlük alanımazda da çok önemli ilerlemeler kaydedildi ve orta bir düzeyi yakaladık. Şimdi öyle bir noktadayız ki; ya hep beraber patinaj yapacağız bu bize yetecek yerimizde sayacağız veya geleceği ve araziyi doğru kavrayıp yolumuza hızlı bir şekilde devam edeceğiz, sıçrama yapacağız, sıçrama yapmak mecburiyetindeyiz. Patinaj yaparsak orta gelir tuzağına düşeriz. Orta demokrasi, gelir, ihracat, teknoloji düzeyinde geçinir gideriz. O nedenle şimdi daha fazla üretmekten çok, daha nitelikli, daha yüksek katma değerli, ileri teknoloji ürünler üretmemiz lazım."

Bundan sonra yapacakları işin, üretim ve ihracat içindeki yüksek teknolojili ürünlerin payınının yüzde 5'ler seviyesinden yüzde 20-25'ler seviyesine çıkarmak olacağını ifade eden Ergün, Cumhuriyetin ilk yıllarında özel sektördeki sanayinin önünün ideolojik olarak açılmadığını belirterek şunları söyledi:

"Cumhuriyetin ilk yıllarıda malesef biriz da şartların gereği sermaye birikimimiz, teknoloji düzeyimiz, girişimcimiz yeterli olmadığı için bazı sanayi işlerini devlet üstlenmişti. Biraz burada ideolojik yaklaşım da var, aslında sanayinin önü daha da açılabilirdi. Özel sektörün önü ticarette açıldı, sanayide açılmadı. Özel sektör tüccar olsun, pazarlamacı olsun ama sanayi olmasın denildi. Olmak isteyenler de zihniyet olarak bize yakın değilse adamlar budandı gitti. Uçak yapanlar budanlı, lokomotif yapanlar budandı bir sürü adam budandı gitti. Halbuki bunlar devasa sanayiciler olabilirlerdi ve oluyorlardı da zaten. Bugün çok şükür burlar önemli oranda ortadan kalkmıştır."

Yeni patent düzenlemesi ile üniversitelerin kurumsal olarak patent sahibi olabbileceğini ve buradan geir elde edeceğini söyleyen Ergün, "Yakın zamanda parlementoya sevk edilecek ve orada üniversite-sanayi işbirliği adına önemli düzenlemeler getiriyoruz. Şimdi üniversiteler kurumsal olarak patent sahibi olamıyorlar. Buluşçu hoca patent sahibi olabiliyor ama patent sahibi olmak pahalı ve zaman alan bir süreç. Patinti korumak ise ondan daha büyük bir problem. Patent sahibi oldun da nasıl koruyacaksın? Bunun için arkanda güçlü bir kurum olması lazım. Araştırma eğer üniversite imkanlarıyla yapıldıysa, üniversiteler yeni patent kanununa göre kurumsal olarak patent sahibi olabilecekler ve bunlar lisanslandığında üniversiteler araştırma-geliştirme için patentlerden gelir elde edebilecek ama üniversiteler bu gelirin en az yüzde 30'unu buluşçu araştırmacılara vermek zorunda" diye konuştu. Ergün ayrıca, üniversitelerle ilgili bir yasal düzenleme olduğunu belirterek, "İnşallah ihtisas üniversitelerinin oluşturulmasından tutun da öğretim üyelerinin özlük haklarına varana önemli düzenlemeler olacaktır, olmalıdır" dedi.

Üniversite-sanayi işbirliğinin en önemli platformlarından birisi teknoparklar olduğuna dikkat ceken Ergün, artık TÜBİTAK ensitülerini yüksek lisans ve doktora verebileceğini söyledi. Öte yandan artık teknoparkların da üniversiteler gibi sıralamaya tabi tutulacağını ifade eden Ergün, "Nasıl şimdi üniversitelerimizi girişimcilik ve yenilikçilik endeksiyle bir sıralamaya tabi tuttuysak, bu yıldan itibaren bu sıralama değişecektir çünkü yarış başladı. Herkez girişimciliğe ve yenilikçiliğe önem verecektir. Teknopakları da bu açıdan bir sıralamaya tabi tutacağız. Tübitak enstütileri gerektiğinde yüksek lisans ve doktora verebilecekler" diye konuştu.

Ergün son olarak, Marmaray projesinin Adapazarı'na kadar entegre olacağını ifade eder şöyle dedi:

"Bununla ilgili çalışmaları da Ulaştırma Bakanlığımızla yürütüyoruz. Hem Muallimköy Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nin hem de Tübitak kampüsünün içerisinde Marmaray'ın istasyonları da olacak. İstanbul'dan da gemek isteyenler aynı zamanda metro sistemi ile Kocaeli'ya, Adapazarı'na kadar ulaşma imkanına sahip olmuş olacaklar."

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.