banner

Yarıyıl tatili dönüşü öğrencilere tablet sürprizi
Fatih Projesi kapsamında yurt genelindeki 36 bin 9. sınıf öğrencisiyle 13 bin öğretmene tablet bilgisayarları dağıtıldı.

Örgün öğretimdeki 831 bin 148 öğretmen ve 15 milyon 854 bin 277 öğrencinin yarıyıl tatili sona erdi. İkinci dönem ile birlikte Okul Sütü Programı da başladı,

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker 15 günlük yarıyıl tatilinin sona ermesiyle sınıfları dolduran öğrencilere süt ve tablet bilgisayarlarını dağıttı.

Harzemşahlar İlkokulu'nda düzenlenen süt dağıtım töreninde konuşan Eker,  ''Cuma günü itibariyle 6,3 milyon çocuk okul sütünden yararlanacak. Dönem sonuna kadar haftada üç gün okul sütü programı devam edecek'' diye konuştu.

Türkiye'de üretilen 200 mililitrelik sütlerin sağlıklı özel ambalajlar içerisinde pipetli olarak çocukların içimine sunulduğunu ifade eden Eker, dönem sonuna kadar 60 milyon litre sütün dağıtılacağını söyledi.

Eker, öğretmenlerin sütleri dağıtırken kutuların bozulmuş olmamasına dikkat edeceklerini belirterek, süte hassas çocuklara ilişkin bilgi alındığını da kaydetti.

Yeni kampanyaların başlangıcı olsun

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da öğrencilere sağlğklı beslenmenin önemini anlattı. Öğrencilere "sağlıklı beslenin, hareketli olun" diye seslenen Bakan Müezzinoğlu, "Bu kampanyanın gelecek dönemlerde yine öğrencilerimize daha sağlıklı beslenmeleri için cevizin, fındığın, kayısının, üzümün olduğu yeni kampanyaları inşallah başlatabilmeyi de temenni ediyorum" diye konuştu.

Okul Sütü Programı

Program çerçevesinde bu yıl 30 bin 885 okulda, ana sınıfı dahil olmak üzere toplam 6 milyon 290 bin 977 ilkokul öğrencisine, 14 Haziran 2013'e kadar haftada üç gün 200 mililitre UHT Uzun Ömürlü Süt dağıtılacak.

Bakan Avcı'dan öğrencilere tablet

Ankara'da öğrencilere tabletlerini dağıtan Milli Eğitimi Bakanı Nabi Avcı, öğrencilere tablet bilgisayarların birer araç olduğunu, bunlarla derslerin ve eğitimin daha etkili bir şekilde gerçekleştirileceğini söyledi.

Fatih Projesi kapsamında yurt genelindeki 36 bin 9. sınıf öğrencisiyle 13 bin öğretmene tablet bilgisayarları dağıtıldı.

Tablet dağıtım töreni Alparslan Anadolu Lisesi'nde düzenlendi. Okula gelişinde öğrenciler tarafından çiçeklerle karşılanan Bakan Avcı, daha sonra 9/A sınıfına geçerek İngilizce dersini dinledi. Sınıfa girişinde ders anlatan öğretmen Nejla Gezmiş Ceyhan ile kısa süre sohbet eden Avcı, ardından en ön sıraya oturdu. Muhammed Ali isimli öğrencinin yanına oturan Avcı'nın, öğrenciye ''Merhaba ben yeni sıra arkadaşınım'' esprisi sınıftakileri güldürdü.

''Tabletlerle çok oyun oynamayın''

Etkileşimli tahtada işlenen İngilizce dersini bir süre dinleyen Bakan Avcı, daha sonra parmağını kaldırarak öğretmenden söz istedi, ''Türkçe konuşabilir miyim, bir mahsuru yok değil mi-'' diye espri yapan Avcı, yetişmesi gereken başka bir program olduğunu, bu nedenle okuldan erken ayrılması gerektiğini belirtti.

Daha sonra sıraların arasında tek tek dolaşarak Fatih Projesi kapsamında öğrencilere tablet bilgisayarlarını dağıtan Bakan Avcı, çocuklarla da tek tek sohbet etti.

Öğrencilere tabletlerde çok oyun oynamamaları uyarısında da bulunan Avcı, tablet bilgisayarların sadece birer araç olduğunu, asıl unsurun öğrenciler olduğunu söyledi.

Tablet bilgisayarların öğrencilerin derslerine olumlu katkıda bulunması temennisinde bulunan Bakan Avcı, ''Bunlar birer araç, asıl olan sizin kendi becerileriniz, düşünceleriniz, kendi fikirleriniz. Bunları da araç olarak kullanacağız, ama bunları çok fazla fetişleştirmeyeceğiz. 'Bunlar her şeyi yapar, bunlarla beni kimse tutamaz değil'. Bunlarla derslerinizi, eğitiminizi daha etkili bir şekilde gerçekleştireceksiniz. Asıl olan yine kalem ve kağıt. Onlar temel, onların üzerine bunları koyduğunuz zaman daha başarılı olacaksınız'' diye konuştu.

Öğrencilere tablet bilgisayar dağıtan Avcı, sıra yanına oturduğu Muhammed Ali'ye gelince ''Gönül ister sana 2 tane verelim, çünkü sen benim sıra arkadaşımsın. İnsan arkadaşını kollamak ister'' diyerek espri yaptı.

Bakan Avcı, daha sonra sınıftan ayrılırken öğretmen Ceyhan'a da teşekkür etti. Ceyhan'ın kendisinin öğrencilik hayalini gerçekleştirdiğini dile getiren Bakan Avcı, ''Beni en ön sıraya oturttunuz, benim öğrencilik hayalimi gerçekleştirdiniz. Ben hep arka sıralarda dolaşan bir öğrenciydim. Yerim arka sıraydı'' dedi.

Öğrenciler sevgi gösterisinde bulundu

Avcı, makam aracına bineceği sırada kendisini cep telefonuyla fotoğrafını çeken, sevgi gösterisinde bulunulması üzerine Avcı, öğrencilerin yanına giderek onlarla bir süre sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yeni eğitim öğretim yarı yılının başlamasıyla Fatih Projesi kapsamında yurt genelindeki 215 okulda 36 bin 9. sınıf öğrencisi ve 13 bin öğretmene tablet bilgisayar dağıtıldı.

İkinci yarı 14 Haziran 2013'te sona erecek.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.