banner

Öğrenciler artık kurbağanın iç organlarını çizebilecek!
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, güncellenen öğretim programlarına ilişkin düzenlenen basın toplantısında ilginç bir konuya değindi. Avcı,  çocukluğundan beri takip ettiği yazar Hasan Pulur'un bir yazısında, ortaokulda biyoloji dersinde kurbağanın iç organlarını çizemediği için ders tekrarı sınavlarına girdiğini anlattığını kaydetti.

Bakan Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı'nda düzenlenen ''İlköğretim ve Ortaöğretimde Bazı Derslerin Öğretim Programlarının Güncellenmesi'' konulu basın toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

25 yıl önce Milli Eğitim Bakanlığı'nda müşavir olarak görev yaparken, dönemin müsteşarı Prof. Dr. İhsan Sezal'ın odasına gittiğini anlatan Avcı, çok yorgun görünen Sezal'a bunun nedenini sorduğunda, Sezal'ın kalın bir kitabı göstererek, bunun biyoloji programı olduğunu, 3 aydır Talim Terbiye Kurulu'nda bu programdan 30 sayfayı eksiltmek için çalıştığını ancak sadece 20 sayfa eksiltebildiğini söylediğini belirtti.

''Bu yeni programı, İhsan Sezal görse çok sevinirdi'' diyen Avcı, ''Evet biraz vakit aldı 25 sene aldı ama Talim Terbiye Kurulumuz bunu bu hale de getirdi. Bunu hem İhsan Sezal'a hem Hasan Pulur'a ithaf edelim'' dedi.

Avcı, çocukluğundan beri takip ettiği yazar Hasan Pulur'un bir yazısında, ortaokulda biyoloji dersinde kurbağanın iç organlarını çizemediği için ders tekrarı sınavlarına girdiğini anlattığını kaydetti.

Güncellenen programlar doğrultusunda önümüzdeki günlerde bazı sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerden temsilcilerle bir araya geleceklerini belirten Avcı, ''Konuya ilişkin katkıları olacak. O katkıları da burada düzenleyeceğimiz protokol toplantılarda açıklayacağız'' diye konuştu.

''3 bin animasyon hazırlandı''

Talim Terbiye Kurulu Başkanı Emin Karip, çalışmalarda program içeriklerinin ve kazanımların günlük hayatla ilişkilendirilmesine odaklandıklarını belirtti.

Tüm derslerin günlük hayattan ayrı tutulamayacağını dile getiren Karip, temel düzeydeki fizik, kimya ve matematikte soyut bilgiler verme yerine daha çok gençlerin günlük hayatta kullanabilecekleri içerikler üzerinden gittiklerini söyledi.

Ders müfredatlarının internete yüklenmesine ilişkin soru üzerine Karip, EBA üzerinden hali hazırda bu içeriklerin bazılarına erişilebildiğini, bunların arttırıldığını belirtti. Ancak bu durumun kesinlikle okulun ve öğretmenin yerini alamayacağına işaret eden Karip, aksine okuldaki eğitimi destekleyeceğini kaydetti.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak ise konuya ilişkin 3 bin animasyon hazırlandığını ve bu animasyonlarla günlük hayatta teorik bilginin ne şekilde kullanıldığının gösterileceğini belirtti.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.