banner

Milli Eğitim Bakanı’ndan sınavlarla ilgili çelişkili ifadeler
Turgay Polat, Akşam Gazetesi’ndeki köşesinde, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın geçtiğimiz gün canlı yayında yaptığı sınavlarla ilgili açıklamalarını eleştirerek, yapılan açıklamaların mantık hatalarıyla dolu olduğunu ve çelişkili ifadeler olduğunu belirtti.

İşte Turgay Polat’ın  yazısı;

Milli Eğitim Bakanı iki gün önce televizyonda açıkladı; "2013 Eylül itibarıyla tüm klasik liseler Anadolu lisesi olacak, fen liseleri devam edecek, özel okullar isterlerse sınav yaparak öğrenci alabilirler, biz de SBS'yi kaldırıyoruz."

Bakan sonra da dedi ki "SBS kalkınca Anadolu, Anadolu öğretmen liselerine ön kayıtla öğrenci alacağız. Eğer bir okula beklenenden fazla ön kayıt varsa o okul sınav yapabilir." Şimdi bu açıklamalar ne demek?

Temelde oldukça çelişkili ve mantık hataları ile dolu bir açıklama. Kusura bakmasınlar ama biraz da zorlama bir açıklama olmuş gibi. Bildiğiniz gibi bakanlık bir yılı aşkın süredir SBS'yi kaldırmak için bir sürü formül üretiyor. Bu formüller için bir sürü toplantılar yapıyor. Bundan bir ay önce bütün liseleri mahalle lisesi yapmayı düşünmüşler ancak tepkiler üzerine biraz geri çekilmişlerdi. Şimdi de yeni bakan bu çalışmanın biraz yumuşak halini sunmuş oldu. Aslında durum gayet basit bir SBS kaldırma derdi bize nelere mal oluyor. Öncelikle önerim bakanlığın bu sevdadan vazgeçmesi yönünde olacak. Bu dediklerini uygulamaya kalkarlarsa lise sistemi çöker.

***

Bakanın açıklamalarından sonra Ankara'da biraz havayı yokladım. Durum şu; fen liseleri kalıyor ve fen liselerine girişte fen ağırlıklı sınav yapılıyor. Özel okullar devam ediyor bundan 5-6 yıl önce olduğu gibi isterlerse kendi sınavlarını yaparak öğrenci alabilecekler yani özel okul sınavı geri geliyor. Askeri liseler kendi sınavlarını yapmaya devam edecek. Anadolu ve Anadolu öğretmen liselerinin sistemi değişiyor. Bütün klasik liseler Anadolu Lisesi oluyor. Her yıl mayıs sonu haziran başı bu okullar ön kayıtla öğrenci kaydediyor. Ön kayıtta bir okula çok fazla kayıt gelmişse o okul sınav yapma hakkı kazanıyor. Ama sınavı okul değil il milli eğitim müdürlüğü yapıyor. Böylece başvurunun fazla olduğu okullara yerel sınavla öğrenci kabul ediliyor. Sistem bu, böylece merkezi sınav kalkıyor, bakanlığın hesabına göre büyük iller dışında okullarda yığılma olmayacağı için sınav sadece İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük illerde yapılacak. Böylece bir milyonu aşkın öğrenci değil az sayıda öğrenci farklı zamanlarda sınava girmiş olacak.

***

Bence bakanlık bir sınavı beş sınava çıkarmaktan başka bir şey yapmıyor. Fen lisesi sınavı bir, özel okul sınavı iki, Anadolu lisesi sınavı üç, askeri lise sınavı dört, yatılılık ve bursluluk sınavı beş, üstelik bir öğrenci bunların hepsine girebilir. Bu durumda tek sınava giren öğrenciler beş sınava girmiş olacaklar. Üstüne üstlük il bazlı sınavların nasıl olacağı da belli değil. Bu durumda okullar hepten çökecek. Bir de bakanlıkta konuşulan okul başarısının oranını yükseltmek ki bu tam bir facia olur. Çünkü daha önce denediğimiz hatta mevcut sistemdeki okul başarısı etkisi nelere yol açtı hepimizin malumu.

Peki, ne olacak? Benim tanıdığım Nabi Bey bu sistemin yanlışını görüp bundan vazgeçecektir. Çünkü her ne yapmak istiyorsak bu sistemle yapmamız mümkün değil. Ama ben size bir daha bu işin doğrusunu yazayım da belki bu sefer bu sorundan temelli kurtulursunuz.

Yazının devamı için tıklayın

  

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.