banner

'Babam komünist olursun dedi ODTÜ yazdırmadı'
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan TOBB ETU öğrencileri ile "Rol modelim- İş'te Adamım" sohbetinde üniversite tercihi ile ilgili anısını paylaştı. ODTÜ'de okuyamamanın içinde hep ukde olarak kaldığını, nedenini ise şöyle anlattı.

Çağlayan, toplantıda ekonominin yanı sıra öğrencilerle gençlik anılarını da paylaştı. Üniversiteye hazırlandığı yıllarda babasının kendisine ODTÜ tercihi ile ilgili söylediği sözleri öğrencilerle paylaşan Çağlayan, “İlk tercihlerim ODTÜ mühendislik bölümleriydi. Babam ODTÜ’leri sil komünist olursun dedi, Ama ODTÜ’de okumamak içimde ukdedir" dedi.    

Çağlayan, TOBB ETU öğrencileri ile "Rol modelim- İş'te Adamım" toplantısının konuğu oldu.

Merkez Bankası Başkanının az konuşması da usuldendir

Bakan Çağlayan konuşmasının ardından öğrencilerin sorularını yanıtladı. Çağlayan, bir öğrencinin ''Gaz-Fren polemiği çok uzamadı mı?'' sorusu üzerine şöyle konuştu:

''Merkez Bankası benim rakibim değil. Merkez Bankası'na verilmiş olan temel görev fiyat istikrarı. Türkiye şimdi fiyat istikrarını sağlamış, finansal istikrarını topyekun sağlaması gereken bir konuma gelmiştir. Frene bastığınız bir araba gider mi? Gaza basmak zorundasınız. Türkiye ekonomisi tam büyüyecek dönemdedir.

2023 hedeflerine Türkiye'nin gidebilmesi için her yıl yüzde 6'nın üzerinde büyümesi gerekiyor. Büyüme politikası Merkez Bankası'nın değil, siyasi iradenin, benim işim.

Gelmek istediğim nokta faizlerin düşük olması korkak davranılmaması gerektiği... Ben siyasetçiyim, ben konuşmak zorundayım. Merkez Bankası Başkanının az konuşması da usuldendir. Çünkü merkez bankası başkanları konuştuğu zaman pat diye gündemin ortasına düşmek zorunda. Amerika, Avrupa Merkez Bankası'nda böyle olur.''

Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az

Bir öğrencinin Bakan Çağlayan'ın Cenevre'de Volkswagen ile ilgili sözlerini hatırlatması üzerine Çağlayan, lisansiyer otomobil firmalarının Türkiye'deki üreticilere hamallık görevi verdiğini belirterek, Türkiye'nin otomotiv üretimi yapabilecek bir kabiliyeti olduğunu söyledi.

Çağlayan, Volkswagen yetkilileriyle görüştüğünü belirterek, ''Gördüm ki, teşvik sistemimizi Volkswagen incelememiş, inceletmemiş'' ifadesini kullandı.

Çağlayan, konuya ilişkin ''(Bizim elimizdeki veriler bu şekilde göstermiyordu) dediler. 'Gelin bizim bakanlığımız açık' dedim. 'Sizin istediğiniz tüm bilgilerde arkadaşlar size yardımcı olur' dedim. Birlikte çalışma kararı aldık. Mayıs ayında Türkiye'de bir açılışı olacak onların. Geldiklerinde Doğuş Grubu ile beraber oturup değerlendireceğiz. Anlayan anlıyor zaten, anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az'' diye konuştu.

Vergi Kanunu üzerinde çok yoğun çalışıyoruz

Bakan Çağlayan, bir öğrencinin KDV'nin yüksek olduğu görüşünü değerlendirerek, Türkiye'de devletin yapmakla olduğu görevler olduğunu ve bunları yapabilmek için vergiye ihtiyacın olduğunu bildirdi.

Bakan Çağlayan, bir öğrencinin dış borcu sebep göstererek, Türkiye'nin ekonomik gelişmelerine ''balon'' benzetmesi yapması üzerine de ''Türkiye şu anda net dış borcu olmayan bir ülkedir. Bu ülkenin rezervleri, elindeki varlıkları, Merkez Bankası'ndaki varlıkları ve dış borcuna baktığımız zaman Türkiye dış borcu olmayan bir ülkedir'' dedi.

Türkiye'nin toplam iç ve dış borcu Türkiye'nin toplam milli gelirinin yüzde 36'sı olduğunu ifade eden Çağlayan, Almanya'nın iç ve dış borcunun toplamının milli gelirin yüzde 80'i olduğunu kaydetti.

  

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.