banner

Tabletle eğitim, öğretmenleri ikiye böldü!
Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre, öğretmenler tabletle yapılan eğitimi yararlı ve çağdaş bir adım olarak görse de öğretmenlerin önemli bir kısmı bu teknolojiyi ‘olumsuz ve şüpheli’ olarak görüyor.

Almanya’da yapılan araştırmada, tabletle eğitim için öğretmenlerin bir kısmı olumlu görüş bildirse de ankete katılan öğretmenlerin yüzde 33'lük kısmı tabletle eğitimin "olumsuz ve şüpheli" olduğunu düşünüyor.

‘Computers in Human Behavior’ dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, öğretmenlerin çoğu, tabletlerin kullanımı için desteğe ihtiyaç olduğunu belirtti. Sınıf ortamına integrasyonun kolaylaştırılması için teknik alt yapının ön şart olduğu ise ortak görüş olarak belirdi. 

2011-2012 yılları arasında 3 okuldaki 18 öğretmenle yapılan görüşmeler sonunda, 18 öğretmenin haftada en az bir kez bilgisayar kullandığı anlaşıldı. Araştırmada, eğitim alanları birbirilerinden farklı olan öğretmenler yer aldı.

Öğretmenler,araştırmada tabletlere adaptasyon süreci hakkında  bilgi sundu. Bir öğretmen,  ‘okuldaki iPad’lerden birini aldım ve yılbaşı tatilinde alışmaya çalıştım’ şeklinde görüş belirtirken bazı öğretmenlerin daha önce hiç tablet kullanmadığı da belirtildi.

Yüzde 33’ü olumsuz ve şüpheli olarak yaklaşıyor

Görüşmeye katılan öğretmenlerin yaklaşık yüzde 55’i tableti yararlı ve çağdaş bir adım olarak görürken; yüzde 33’ü bu teknolojinin kullanımına olumsuz ve şüpheli yaklaşıyor.

Tablet kullanımını olumlu gören öğretmenlerden biri ‘tabletlerle eğitim kalitesinin daha yüksek bir seviyeye geleceğine inandığını, yabancı diller için iyi ugulamaları bulunduğunu’ belirtti.

Bir diğer öğretmen ise öğrecilerin bu teknolojiyle eğitime daha iyi odaklanabildiğini ifade etti. Tabletlere şüpheli yaklaşan öğretmenlerden biri ‘program ve teknik altyapının çok iyi çalışmadığını’ ifade ederken;  hayal kırıklığına uğrayan bir diğer öğretmen de ‘tabletlere ilk başta çok olumlu yaklaştığını ancak iş arkadaşlarının çalışma yüküne bakınca olayın tersine döndüğünü’ söyledi.

’Eğitim şart’

‘Computers in Human Behavior’ dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, öğretmenlerin çoğu, tabletlerin kullanımı için desteğe ihtiyaç olduğunu belirtti. Sınıf ortamına integrasyonun kolaylaştırılması için teknik alt yapının ön şart olduğu ise ortak görüş olarak belirdi.

Çalışmadaki 47 yaşındaki bir öğretmen ‘teknolojiyle çok ilgilenmediğini, kendisinin bu teknoloji anlaması için bir eğitime ihtiyaç duyduğunu’ belirtti. Teknolojiyle arasının iyi olmadığını söyleyen 37 yaşındaki bir diğer öğretmen ise, “Bu süreçte bir kurs şart. Ben kendimi geliştirmeye çalıştırsam da limitlerim var. Pratikleri daha kolay yapacakken bilmediğimden yapamıyorum. Giriş dersi olsa genel kapsamı ile bilgi edinebiliriz” dedi.

Çalışmayı yürüten eğitim bilimleri uzmanları, bu teknolojinin ne kadar yararlı olsa da başarının öğretmenlerin bu teknolojiyi kabullenmesine, kullanabilmesine ve bu teknolojiyi sınıf ortamına entegre etmesine bağlı olduğunu belirtti. Öğretmenlerin daha uzun sürede daha iyi eğitilmesi ile bu teknolojinin öğrencilere daha yararlı olabileceğini de ekledi.

Araştırma, tabletli eğitimi öğretmenlerin gözünden anlatan ilk çalışma olmasıyla da ayrı bir öneme sahip.

Kaynak NTV

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.