banner
banner
banner

Görüntüye bakarak teknoloji ürünü alıyoruz
GfK tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye'de teknoloji ürünlerini görüntüsüne ve stiline bakarak satın alanların oranı yüzde 49 olarak hesaplandı.

teknoloji urunleriGfK tarafından yapılan araştırmaya göre, teknoloji ürünlerini görüntüsüne ve stiline bakarak satın alanların oranının yüzde 49'u bulduğu Türkiye, anketin gerçekleştirildiği 22 ülke arasında ilk sırada yer aldı.

Araştırma kuruluşu GfK tarafından 22 ülkede 26 bin internet kullanıcısına, "Bir teknoloji ürününün görüntüsü ve stili satın alma kararında çok önemlidir" ifadesine katılıp katılmadıkları soruldu. Türkiye'de kadınların yüzde 55'i, erkeklerin ise yüzde 45'i teknolojide görüntü ve stilin önemli olduğu yönünde görüş bildirdi. 22 ülke arasında yüzde 49'luk orana ulaşan Türkiye, bu alanda birinci oldu.

Türkiye'yi yüzde 48 ile Meksikalı, yüzde 45'le Brezilyalı tüketiciler izledi.

Araştırmanın Türkiye ayağında 804 internet kullanıcısıyla online olarak görüşüldü. Türkiye'deki 15-19 yaş grubu ve 40-49 yaş grubunun yüzde 51'i, 20-29 yaş grubu ve 30-39 yaş grubunun yüzde 50'si ürün tercihinde görüntü ve stilin önemli olduğunu belirtti.

Avrupalı, görüntüye çok az önem veriyor

Teknolojide görüntü ve stile en az önem veren ülkeler ise İsveç, Belçika ve Almanyalı tüketiciler oldu. İsveç'te tüketicilerin yüzde 26'sı, Belçika'da yüzde 22'si, Almanya'da ise yüzde 20'si "Teknolojide görüntü ve stil önemlidir" dedi.

Araştırmayla, dünyada teknoloji ürünlerinin görüntüsüne ve stiline en çok 20-29 yaş grubunun önem verdiği ortaya konuldu. Bu yaş grubunda sadece yüzde 5'lik kesim, görüntü ve stilin önemsiz olduğunu kaydetti.

Araştırma kapsamında 22 ülkede 15 yaş ve üzeri 26 bin kişiyle online olarak (Ukrayna'da yüzyüze) görüşüldü. Araştırma Arjantin, Avustralya, Belçika, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hong Kong, İtalya, Japonya, Meksika, Polonya, Rusya, Güney Kore, İspanya, İsveç, Tayvan, Türkiye, İngiltere, Ukrayna ve Amerika'da yapıldı.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren GfK Global Telekomünikasyon Direktörü Arndt Polifke, elde edilen bulguların müşterilerin teknoloji ürünlerinde neye odaklandığının büyük resmini çizdiğini belirtti.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.