banner

YÖK Başkanı da YDS eleştirilerini haklı buldu
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, "Son dönemde gündemimize Yabancı Dil Sınavı ile ilgili konular gelmiştir. İlk vardığımız sonuçlar gerek sürenin kısaltılması, gerekse sorulardaki zorlukların haklı eleştiriler olduğunu gösteriyor" dedi.

Çetinsaya, Bodrum ilçesine bağlı Turgutreis beldesindeki bir otelde düzenlenen Üniversitelerarası Kurul Toplantısında yaptığı konuşmada, "Son dönemde gündemimize Yabancı Dil Sınavı ile ilgili konular geldi. Bu konuyu bizzat ben kuruldaki arkadaşlarımla da istişare ediyorum. İlk vardığımız sonuçlar gerek sürenin kısaltılması, gerekse sorulardaki zorlukların haklı eleştirilerin haklı olduğunu gösteriyor. Bu konuya hassasiyetle eğilmemiz gerektiğini düşünüyorum. Çünkü hepimiz bu yollardan geçtik, bu kaynak bizim öğretim üyesi kaynağımızdır."

Bu konuda üniversitelerarası kurula ortak çalışma yapmayı teklif eden Çetinsaya, "Bir çalışma grubunu faaliyete geçirmek üzereyiz. Sizler de bir çalışma grubu kurabilirseniz iki taraf birlikte zannederim hem meseleyi teşhis eder hem de çözüm yollarını, ne yapmamız gerektiğini bizlere önerir. İmkansızı istememeliyiz. Yabancı dil meselesinde ülkemizin beklentileri doğrultusunda bir politika izlemeliyiz" dedi.

Akademisyenlerin özlük hakları

Yükseköğretim camiasının en önemli sorunlarından birinin özlük hakları meselesi olduğuna dikkati çeken Çetinsaya, şunları söyledi:

"Özlük hakları ile ilgili resmi ve gayri resmi ortamlarda birçok kez görüşlerimi dile getirdim. Sayın Başbakanımızın da bu konuda direktif, konunun önemi ve hassasiyetine yönelik mesajlar vermesi bizleri mutlu etmiştir. Sayın Başbakanımıza buradan şükranlarımı sunuyorum. Bu konuda bizlerin de bir ev ödevi olduğunu düşünüyorum. Gerek üniversitelerarası kurul gerekse YÖK olarak ortak bir çalışma yapmamızı ve tabiri caizse bir beyaz kağıt, rapor hazırlamamızı öneriyorum. Özlük hakları konusundaki temel iyileştirmeleri, temel unsurları ele alacak ve rapor şekline dönüştürebileceğimiz bir belge hazırlamamızı öneriyorum."

Çetinsaya, hazırlanacak raporun devlet büyükleri ve bütün ilgili kurumlara arz edileceğini belirterek, konuyu dile getiren ve hassasiyet gösterenlere teşekkür etti.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya devlet ve vakıf üniversitelerinden 174 üniversite temsilcisi katılıyor.

Üniversitelerarası Kurul Toplantısı, çözüm süreci ile ilgili kurul üyeleri ve üniversite temsilcilerinin müzakerelerinin ardından sona erecek.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.