banner

Öğrencilerin 'çikolata parası' Suriyeli kardeşlerine
Konya'nın Sarayönü ilçesinde ilkokul birinci sınıf öğrencileri, çikolata ve simit paralarını Suriyeli arkadaşlarına yardım amacıyla biriktiriyor.

 

arife_yalcinkaya_konyaSuriye'de yaklaşık 5 yıldır süren iç savaş nedeniyle milyonlarca kişi, ülkelerini terk etmek zorunda kalıyor. Türkiye'de kampların yanı sıra çeşitli il ve ilçelerde kiraladıkları evlerde barınan sığınmacıların ihtiyaçları, sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra duyarlı vatandaşların desteğiyle karşılanmaya çalışılıyor.

 

Sarayönü'nün Ladik Mahallesi'ndeki Halıcı İlkokulu 1-B sınıfı öğretmeni Arife Yalçınkaya da okula kayıt yaptıran Suriyeli öğrenciler için yardım kampanyası başlatmaya karar verdi. Yalçınkaya, bu fikrini paylaştığı, çoğu dar gelirli ailelere mensup öğrencileriyle "Harçlığından 1 lira getir ve Suriyeli arkadaşına yardım et" kampanyası düzenledi. Öğrenciler, sınıf kumbarasına attıkları 1 liralarla, Suriyeli arkadaşlarına destek olmaya çalışıyor.

 

"Kampanyayı bütün okula ve ilçeye yaymak istiyoruz"

 

İlçede yaklaşık 2 yıldır öğretmenlik yapan Arife Yalçınkaya, ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye'ye yerleşen birçok ailenin çocuklarını okullara kaydettiğini söyledi. Eğitim öğretim döneminin başlamasıyla, bulunduğu okula da Suriyeli öğrencilerin kaydının yapıldığını anlatan Yalçınkaya, şöyle devam etti: "Okulumuzda yardıma muhtaç öğrencilerimiz elbette var ama sığınmacıların durumu çok daha kötü. Şu an okulda 5 Suriyeli öğrenci var. Sınıfıma Hasan adında bir öğrenci geldi. Ona yardım yapmaya karar verdik. Birinci sınıf öğrencilerimizde Suriyeli kardeşleri için farkındalık oluşturmak amacıyla 'Harçlığından 1 lira getir ve Suriyeli arkadaşına yardım et' kampanyası başlattık. Maddi durumu iyi olmayan öğrencilerimiz bile hemen 1 lirasını getirip kumbaraya attı. Çocuklarımızın bu işe çok büyük destekle gönül vermesi, bizi gerçekten duygulandırdı." Öğrencilere yardım duygusunu aşılamayı amaçladıklarını dile getiren Yalçınkaya, "Kampanyaya 1-A ve 1-B sınıfları da dahil oldu. İlerleyen zamanda bunu bütün okula ve ilçeye yaymak istiyoruz" diye konuştu.


YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.