banner

Müze Yoluyla Eğitimde öğretmenlere eğitim verilecek
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi arasında gerçekleşen işbirliği ile 2015-2016 öğretim yılında İstanbul genelinden, 240 sınıf, sosyal bilgiler ve görsel sanatlar öğretmenine "Müze Rehberim Öğretmenim Projesi" kapsamında eğitim verilecek.

muze egitimİstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi işbirliğiyle "Müze Rehberim Öğretmenim Projesi" protokolü Sabancı Öğretmenevinde gerçekleştirildi.

Sabancı Öğretmenevi´nde İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer Yıldız’ın ve Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer´in katılımıyla gerçekleşen imza töreninde; İl Milli Eğitim Strateji Geliştirme Şube Müdürü Murat Adalı, İl Milli Eğitim Yönetici Atama Bölümü Şube Müdürü Halil Yücel ve Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi Genel Sekreteri Bülent Bankacı da yer aldılar. Öğrencinin Eğitim aktif öznesi olduğunu vurgulayan İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer Yıldız, müzelerin eğitim ortamı olarak  öneminin altını çizdi.

Müzelerin, birer uygulama laboratuarı işlevine dönüştürülerek, eğitim süreci içerisinde öğrenme-öğretme etkinlikleri için çok yönlü ve etkili öğrenme ortamları olarak kullanılmalarını ve sınıf ortamında ortaya çıkarılması zor olan bazı yetenek ve becerilerin ortaya çıkarılmasını sağlanması amaçlanan proje çerçevesinde 2015-2016 öğretim yılında İstanbul genelinden, 240 sınıf, sosyal bilgiler ve görsel sanatlar öğretmenine "Müze Rehberim Öğretmenim Projesi" kapsamında eğitim verilecek.

Proje sonucunda öğretmenlerin, müze eğitiminde kullanacakları yeni yöntemler hakkında bilgilenmeleri, müze gezisi eğitsel planı hazırlayabilmeleri, müzelerde eğitime dair olumlu tutum ve özgüven geliştirebilmeleri bekleniyor. Programlarda bazı kazanımlar için yapılmış olan müze, tabiat ve kültür varlıkları ile ilgili önerilen eşleştirmelerin dışında; zümre öğretmenlerinin ve dersler arası zümrenin kararı ile okul ve çevre şartları, öğrenci seviyesi vb. durumlar göz önünde bulundurularak yeni eşleştirmeler yapması ve etkinlikler tasarlaması, kalıcı ve anlamlı öğrenmeler oluşturması, zamandan ve gezi yerinden en etkin ve verimli biçimde yararlanmak için kendi aralarında veya sınıf ve branş öğretmenleri birlikte koordinasyon sağlaması amaçlanıyor.

Müzede öğrencinin aktif katılımının sağlandığı eğitim ve etkinliklerde tamamlanacak. Proje sonunda ile 2015-2016 öğretim yılı sonunda ulaşılan 240 öğretmenin yanısıra 6000 öğrencinin SSM’de müze gezisi yanısıra atölye çalışmalarına katılmaları hedefleniyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.