banner

Wilkes’den çalışan eğitimcilere yüksek lisans programı
Wilkes Üniversitesi’nin Eğitim-Öğretim Gelişimi ve Stratejileri Yüksek Lisans Programı; kişiselleştirilmiş ve yüksek nitelikli bir eğitim-öğretim sağlayan öğretmenlerin ihtiyaçları ile onların yoğun hayatlarına uyum sağlayan bir erişilebilirlik seviyesini bir araya getiriyor.

wilkes_uniProgramda eğitimciler, sınıflarında hemen uygulanabilecek yeni beceriler kazanıyorlar. Wilkes Üniversitesi’nin sunduğu bu yüksek lisans programının detaylarını LEAD Turkey Genel Müdürü JT Rehill ile konuştuk.

Bizlere Wilkes Üniversitesi ve sunduğunuz yüksek lisans programı hakkında bilgi verebilir misiniz?
Wilkes Üniversitesi, ABD’nin Pennsylvania eyaletinin kuzey doğusunda 1933 yılında kurulan tam yetkili ve bağımsız bir üniversitedir. Wilkes, uluslararası bir gazete olan The Economist’e göre ekonomik değer açısından ABD’de 25. sıradadır. Wilkes; U.S. News and World Report(ABD Haber ve Dünya Raporu) tarafından sürekli olarak ABD’deki en iyi üniversitelerden biri olarak gösterilmektedir ve The Princeton Review, akademik mükemmeliyet ve öğrenci memnuniyeti açısından Wilkes’e “Kuzeydoğudaki En İyi Üniversiteler” sıralamasında yer vermiştir.Dört yıldan daha uzun süredir Wilkes ile birlikte çalışıyoruz, çok yakın bir zamanda Eğitim-Öğretim Liderliği konusunda Eğitim Doktorası Programı da uygulanmaya başlanıyor, dersler bu yaz İzmir Amerikan Koleji’nde başlayacak. Wilkes’te birlikte çalıştığımız herkes hakkında beni en çok etkileyen husus, programımızdaki her bir öğrencinin muazzam bir destek görmesi ve herkese samimi bir hassasiyetle yaklaşılmasıydı.

TEZ ŞARTI YOK
Program ne kadar sürüyor?
Eğitim-Öğretim Gelişimi ve Stratejileri Yüksek Lisans Programı, 10 dersten ve 30 krediden oluşan bir programdır ve bir tez yazılması şart koşulmaz. Programı 14 ay gibi kısa bir sürede tamamlayan öğretmenlerimiz de oldu, 4 yılda tamamlayan öğretmenlerimiz de oldu, ancak program ortalama olarak 2-3 yıl sürüyor. Bütün programlarımız, halihazırda çalışan profesyonellerin ihtiyaçları doğrultusunda şekillendiriliyor, dolayısıyla onlara iş hayatının, okul hayatının ve günlük hayatın gereklerini yerine getirebilmeleri için her zaman yeterince esneklik tanıyoruz.

Eğitim-Öğretim Gelişimi ve Stratejileri Yüksek Lisans Programı kimler içindir? Kimler bu programa kaydolmayı düşünmelidir?
Program, etkili öğretim uygulamalarını kuram ve araştırma ile birleştirerek halihazırda çalışan eğitimcilerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır. Bu programda eğitimciler, sınıflarında hemen uygulanabilecek yeni beceriler kazanırlar. Dersler; sınıf yönetimi, ölçme-değerlendirme uygulamaları, teknoloji ve psikolojik, sosyal ve karşılaştırmalı temeller konularını ele alır. Türkiye’den ve yurt dışından öğretmenler, yöneticiler, rehberler ve eğitimciler; öğrencilerin başarısını desteklemek açısından kullanılabilecek gerekli bilgi ve becerileri edinerek bu programdan yarar sağlamışlardır.

ÖĞRENCİ MERKEZLİ BİR ÖĞRENME YÖNETİMİ TEKNOLOJİSİ KULLANIYORUZ
Öğretmenleri öğrenme süresine katmak için teknolojiden nasıl yararlanıyorsunuz? Ne tür teknolojiler kullanıyorsunuz?

Programa son üç yıldır İstanbul’da merkezi bir konumda bulunan bir okul evsahipliği yapıyor ve bir hafta boyunca herkes dersler için biraraya geliyor. Bu yaz 27 Haziran – 1 Temmuz tarihleri arasında dördüncü kez Wilkes Üniversitesi’nin öğretim görevlilerini Türk ve uluslararası öğretmenler ile İstanbul’da yüzyüze yapılacak dersler için biraraya getireceğiz. Bu ortak tecrübenin ardından bütün dersler, aynı öğrenciler ve öğretim görevlileri ile çevrim-içi ortamda tamamlanır, böylece yalnızca tanıdığınız ve güvendiğiniz insanların sağlayabileceği bağlantı ve destek sürdürülebilir.

Eğitim- öğretim yılı boyunca öğrenme topluluğunun bağını geliştirmek üzere kişiselleştirilmiş ve öğrenci merkezli bir öğrenme yönetimi teknolojisi kullanıyoruz. Bağlantı kurmak ve öğrenme tecrübesini pekiştirmek için çeşitli teknolojiler kullanıyoruz, böylece dersin öğretmeni her derste öğrenmeyi kolaylaştırıyor. Programa kayıtlı öğretmenler, program boyunca internet ağındaki en somut ve temel teknolojilerin ve çoklu platformlu eğitim-öğretim araçlarının bazılarını daha yakından tanıyor ve onları kullanmada daha ehil hale geliyor.

Wilkes’teki öğretim görevlileri hakkında biraz daha bilgi verebilir misiniz?
Eğitim-Öğretim Liderliği Bölümü’nün öğretim kadrosu, öğretim uygulamaları ve araştırmalar konusunda faal olarak çalışırlar ve anaokulundan yükseköğretime kadar eğitim-öğretimin her seviyesinde uzmanlığa sahiptirler. Bütün öğretim kadrosu, kuramsal bilginin yanısıra uygulamalı öğretim tecrübesine sahiptir, ayrıca uluslararası ortamda eğitimcilerle de çalışmışlardır.

KUTU
Prof. Blake Mackesy, Eğitim Doktoru

ÖĞRETİM KADROSU, ÖĞRENCİLERE PROGRAMIN HER ADIMINDA YOL GÖSTERECEK
“Öğretim kadrosunun ve çalışanların çoğu, hanımdır ve annedir, dolayısıyla tatmin edici bir iş hayatı ve özel hayat dengesi kurmak için faal olarak çalışan kişilerdir. Çoğu öyle ya da böyle çalışırken ve bir aile kurarken tam zamanlı olarak öğrencilik yapmıştır. Böylesi bir tecrübe; zorlu koşullarda bir yüksek lisans öğrenimini tamamlamanın zorluklarına karşı özel bir anlayış, saygı ve takdir gösterilmesini sağlar. Öğretim kadrosu, öğrencilere programın her adımında yol gösterecek ve onları bireysel başarı kazanmaya teşvik edecektir. Biz yaptık, sizler de yapabilirsiniz!”

Mezunlardan: Meriç Akçay Dunn, Yüksek Lisans
EF International Academy’den IGCSE İngilizce Öğretmeni, New York, ABD
HERKESE BU LİSANSÜSTÜ PROGRAMINI TAVSİYE EDERİM
Wilkes’teki Eğitim-Öğretim Gelişimi ve Stratejileri Yüksek Lisans Programı, eğitim-öğretim felsefesini keşfetme, eğitim-öğretimin farklı yönleri hakkında fikir sahibi olma ve bakış açımı ve ufkumu genişletme konusunda bana çok fazla fırsat tanıdı. Kendi programım doğrultusunda çalışma konusunda bu programın bana esneklik tanımasından çok yarar gördüm ve programın bir çalışan ve bir anne olarak bütün ihtiyaçlarıma karşılık verdiğini kolayca söyleyebilirim. Wilkes Üniversitesi ile bir arada olduğum için her zaman minnettar olacağım ve gurur duyacağım ve hem çalışıp hem de ebeveynlik eden herkese bu lisansüstü programını çok tavsiye ederim.

Mezunlardan: Yasemin Özügümüş, Yüksek Lisans
Enka Okulları İlkokul Sınıf Öğretmeni

EĞİTİM HAYATIM İÇİN VERDİĞİM EN HARİKA KARARDI
Wilkes Üniversitesi Yüksek Lisans Programı, eğitim hayatım için verdiğim en harika karardı. Dünyanın birçok yerinden eğitimcilerle bir araya gelme ve onları tanıma fırsatım oldu. Programın sahip olduğu güncel eğitim konuları ile eğitim dünyasının gündeminden haberdar olmamı, bu konular hakkında araştırma yapmamı, uzmanlaşmamı sağladı. Yeni öğrendiğim yöntem ve metotları sınıfımda uygulama, mesleki gelişim zamanlarında kendi okulumdaki öğretmenlerle, konferanslarda ise okul dışında meslektaşlarımla bilgi paylaşımı yapmamı sağladı.

LEAD|Turkey
2011 yılından itibaren Türkiye’de eğitimcilere mesleki gelişim konusunda hizmet sağlayan önde gelen bir kurum olan LEAD|Turkey, en başından beri, pek çok öğretmenin ifade ettiği şekliyle bir boşluğu doldurmayı, öğretmenlere, takımlara ve okullara 21. yüzyılda sınıflarda karşılaştıkları zorluklarla daha iyi baş edebilmelerini sağlama hususunda sürekli destek verebilen yerel bir kaynak olmayı amaçlıyor. LEAD|Turkey, ilk günden beri Türkiye’nin her yerinden okullarla birlikte çalışıyor, öğretmenler ve okul liderleri için öğretmen eğitimi, çalıştaylar ve sertifika programları düzenliyor, müfredat yenileme ve akreditasyon çalışmaları için destek sağlıyor, öğretimi ve okul yönetimini geliştirme konusunda kitaplar ve kaynaklar sunuyor, okullara kadro kurma, değerlendirme sistemleri ve kapasite oluşturma hususunda danışmanlık hizmeti sunuyor.

YASAL UYARI:

Yayınlanan köşe yazısı ve haberlerin tüm hakları ESM Yayıncılığa aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.Egitimtercihi.com
5846 Sayılı Telif Hakları Kanunu gereğince, bu sitede yer alan yazı, fotoğraf ve benzeri dokümanlar, izin alınmadan ve kaynak gösterilmeden kesinlikle kullanılamaz. Bilgilerin doğru yansıtılması için her türlü özen gösterilmiş olmakla birlikte olası yayın hatalarından site yönetimi ve editörleri sorumlu tutulamaz.